One zmącą ci umysł

Zespół doktora Christiana Nelsona z Memorial Sloan-Kettering Center w Nowym Jorku zaobserwował, że stosowana w leczeniu raka prostaty terapia deprywacji hormonalnej może wywierać lekki, negatywny wpływ na funkcjonowanie poznawcze chorych.

Dr Christian Nelson stwierdził, że blokada hormonalna upośledza intelekt
Dr Christian Nelson stwierdził, że blokada hormonalna upośledza intelektGetty Images/Flash Press Media

Amerykanie przejrzeli literaturę przedmiotu (eksperymenty prowadzono zarówno na zwierzętach, jak i na ludziach) i stwierdzili, że niewiele i to w dodatku stosunkowo małych studiów dotyczyło wpływu, tak zwanej blokady androgenowej na kondycję intelektualną chorych. Wykazały one, że u 47-69 proc. mężczyzn pojawiło się upośledzenie funkcjonowania w przynajmniej jednej dziedzinie. Najczęściej problemy pojawiały się w obrębie orientacji przestrzennej i bardziej złożonych czynności, np. wielozadaniowości. Poza tym odnotowywano zaburzenia przypominania i koncentracji.

Według ekipy Nelsona, testosteron i jego pochodne mogą wpływać na mózg za pośrednictwem kilku mechanizmów. Testosteron moduluje, między innymi, aktywność neuroprzekaźników, a więc i określonych połączeń nerwowych.

W leczeniu stosuje się hormonoterapię, ponieważ rak gruczołu krokowego należy do grupy nowotworów hormonozależnych.

Anna Błońska

Kopalnia Wiedzy
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas