Pigułka zmniejszająca ryzyko zakażenia HIV

Przyjmowana raz dziennie pigułka pomaga zapobiec zakażeniu wirusem HIV u gejów, transseksualistów i biseksualnych mężczyzn. Badania skuteczności leku w grupie osób heteroseksualnych i narkomanów jeszcze trwają.

Badania na 2499 osobach były prowadzone między innymi w Peru, Ekwadorze, Brazylii, Tajlandii i Republice Południowej Afryki. Pigułka o nazwie Truvada, będąca połączeniem dwóch leków (tenofovir i emtrycitabina) zmniejszyła ryzyko zarażenia o niemal 44 proc. w grupie wysokiego ryzyka (geje, transseksualiści i mężczyźni biseksualni).

Skuteczna pigułka

Ponad 40 proc. badanych przynajmniej raz uprawiało seks za pieniądze. Po upływie 2,5 roku zakażonych zostało 100 osób - 36 z nich przyjmowało Truvadę, 64 - placebo.

Ponieważ pacjenci często zapominają o przyjęciu pigułki, naukowcy regularnie pobierali od nich krew, aby oznaczyć poziom leku. Jak się okazało, w przypadku mężczyzn, którzy przyjmowali pigułkę najbardziej konsekwentnie (dzięki czemu przez 90 proc. czasu mieli we krwi aktywny poziom leku) ryzyko zarażenia w ciągu 2 lat spadło aż o 73 proc. w porównaniu z osobami przyjmującymi placebo. Ci, którzy mimo przyjmowania Truvady zachorowali, mieli we krwi bardzo niski poziom leku - albo nie było go w ogóle.

Reklama

Pigułka nie zwalnia od prezerwatywy!

Badania zostały sfinansowane przez National Institute of Allergy and Infectious Diseases oraz fundację Billa i Melindy Gatesów. Koszt miesięcznego leczenia w USA wynosi około 1000 dolarów, jednak na potrzeby ubogich krajów producent leku - firma Gilead - zezwala indyjskim producentom na wytwarzanie taniej wersji generycznej w cenie 40 centów za codzienną dawkę.

Te wyniki stanowią duży postęp w zapobieganiu zakażeniom HIV - powiedział dr Kevin Fenton z U.S. Centers for Disease Control and Prevention, jednak zaznaczył, że badania skuteczności leku w grupie osób heteroseksualnych i narkomanów jeszcze trwają. Zastrzegł też, że nie należy w żadnym razie rezygnować z prezerwatyw, które chronią także przed innymi chorobami przenoszonymi droga płciową.

Pigułka pomoże także zdrowym

Badania nad Truvadą jako pierwsze dowodzą, że przyjmowanie leków przeciw wirusowi HIV przez zdrowe osoby może zmniejszyć ryzyko zakażenia. Jednakże w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy pojawiły się także dwa inne środki zapobiegawcze - w lipcu przeciwwirusowy żel chroniący kobiety, a we wrześniu 2009 r. - szczepionka częściowo zapobiegająca zakażeniu.

Co roku 2,7 mln ludzi ulega zakażeniu wirusem HIV. Zdaniem specjalistów Truvada może zmniejszyć tę liczbę.

INTERIA/RMF
Dowiedz się więcej na temat: Peru | Placebo | poziom wody | badania | ryzyko | HIV | pigułka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy