Kosmiczna baza w centrum Krakowa. Na AGH powstaje habitat dla przyszłych astronautów
AGH w Krakowie otwiera pierwsze w Polsce akademickie laboratorium. Habitat imituje warunki misji księżycowych i marsjańskich. Na powierzchni blisko 100 mkw studenci sprawdzą m.in. kapsuły sypialniane, bieżnię mikrograwitacyjną i wiele innych. To nowy model edukacji przez praktykę i unikalna szansa na przyszłość w kosmicznej branży.

Na pierwszy rzut oka to po prostu nowoczesny budynek na kampusie Akademii Górniczo-Hutniczej. Ale już wkrótce w jego wnętrzu rozegrają się scenariusze rodem z Marsa i Księżyca. AGH w Krakowie buduje habitat - pierwsze na polskich uczelniach laboratorium do symulacji misji kosmicznych. To tutaj studenci i badacze będą mogli sprawdzać technologie i procedury, które w przyszłości mogą trafić wprost do agencji takich jak NASA czy ESA.
Habitat AGH. Kosmos w ziemskich warunkach
Habitat powstaje w nowej siedzibie Centrum Technologii Kosmicznych AGH. Jak podkreśla uczelnia, to laboratorium umożliwi praktyczne testowanie pomysłów z zakresu inżynierii kosmicznej. Na powierzchni blisko 100 metrów kwadratowych znajdą się m.in. kapsuły sypialniane, inkubator, liofilizator, specjalna śluza podawcza, growbox, glove box, maszyny RPM i bieżnia mikrograwitacyjna. Wszystko zostało zaprojektowane tak, by możliwie wiernie odwzorować warunki panujące podczas rzeczywistych misji kosmicznych.
Kosmiczne testy na AGH. Symulacje i kontrola misji
W habitacie testowane będą m.in. nowe materiały budowlane, systemy oczyszczania wody, telekomunikacja oraz komponenty pokładowe oparte na sztucznej inteligencji. Uczestnicy będą funkcjonować bez światła dziennego, z ograniczonym dostępem do zasobów i w przestrzeni, która wymusza nietypowe zachowania, ponieważ część zadań będzie wykonywana głową w dół, a komunikację z "Ziemią" zapewni specjalny Mission Control Room.
Centrum Kontroli Misji pozwoli nie tylko monitorować parametry fizyczne i psychiczne załogi, ale też koordynować działania analogowych astronautów i nadzorować misje satelitarne AGH. Taki układ przypomina struktury operacyjne największych agencji kosmicznych.
Nowy model edukacji i szansa na przyszłość
- Dzięki stworzeniu od podstaw habitatu poszerzamy także naszą uczelnianą ofertę, z której z pewnością będą chcieli skorzystać naukowcy z całego świata, czy uczelnie zrzeszone w UNIVERSEH. - podkreśla dr Agata Kołodziejczyk, współtwórczyni projektu i ekspertka Centrum Technologii Kosmicznych AGH. - Habitat w AGH będzie także przykładem całkiem nowego modelu edukacji - poprzez praktykę i do tego pierwszym tego typu laboratorium w polskich uczelniach.
Z możliwości udziału w symulowanych misjach w pierwszej kolejności skorzystają członkowie kół naukowych oraz osoby studiujące kierunki związane z inżynierią kosmiczną. Dla wielu z nich będzie to pierwszy krok w stronę kariery w Europejskiej Agencji Kosmicznej, NASA czy instytucjach takich jak CERN.
Habitat AGH stanie się kolejną baz kosmiczną w Polsce obok już działających placówek - Lunares i Analog Astronaut Training Center. Nasz kraj zaczyna wzmacniać swoją pozycję w badaniach kosmicznych. Czy wykorzystamy ten potencjał?
Źródło: AGH