Trauma z dzieciństwa daje o sobie znać w dorosłym życiu. Nie przegap tego sygnału

Najnowsze badania sugerują, że trauma z dzieciństwa ma na nas wpływ nie tylko psychicznie, ale również objawia się fizycznie. U osób, które zmagają się z traumą z dzieciństwa, zauważono jeden objaw, który jest częstszy, niż w przypadku osób bez takiego bagażu emocjonalnego.

Trauma z dzieciństwa ciągnie się za nami latami

Doświadczenie traumy w dzieciństwie jest dosyć powszechnym zjawiskiem na świecie. Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, co najmniej jedno na siedmioro dzieci w USA doświadczyło w zeszłym roku przemocy lub zaniedbania. Natomiast obecnie około 64 procent Amerykanów przyznaje się, że w dzieciństwie doświadczyło co najmniej jednego, potencjalnie traumatycznego zdarzenia. 

Dotyczy to między innymi tego, czy sami byli ofiarą przemocy, czy świadkiem przemocy na kimś innym, czy doświadczyli utraty kogoś bliskiego w wyniku samobójstwa. Okazuje się, że jednym z następstw utrzymującej się i często nieleczonej traumy są częste i bolesne bóle głowy w wieku dorosłym. Badanie będące metaanalizą dostępnych danych i dowodów wykazało, że osoby, które doświadczyły traumy w dzieciństwie, częściej zgłaszały zaburzenia związane z dotkliwym bólem głowy.  

Reklama

Trauma przejawia się w życiu dorosłym na różne sposoby

Trauma i inne urazy na psychice mogą mieć wiele skutków zdrowotnych u dzieci. Wiadomo również, że skutki nadużyć wobec dzieci mogą objawiać się po latach w różnoraki sposób. U niektórych będą o zaburzenia związane z nadużywaniem substancji psychoaktywnych, u innych opóźnienia w uczeniu się, a jeszcze u innych będzie to depresja i lęki. Autorzy najnowszego badania opublikowanego w czasopiśmie „Neurology” chcieli sprawdzić, czy dotyczy to również zwiększonego ryzyka dotkliwego bólu głowy. 

Ból głowy może być wynikiem traumy

Autorzy badania odwiedzili kliniki neurologiczne, by spotkać się z pacjentami cierpiącymi na bóle głowy. Pacjenci często zgłaszali, że doświadczyli jakiegoś rodzaju traumy w dzieciństwie. Do tej pory dane dotyczące powiązania bólu głowy z traumą nie były systematycznie gromadzone i badane w wielu krajach. W ankiecie wzięło udział łącznie 154 739 pacjentów z 19 krajów.  

31 procent zgłosiło co najmniej jedno traumatyczne przeżycie z dzieciństwa, a u 16 procent stwierdzono pierwotne bóle głowy lub bóle niezwiązane z żadną inną chorobą podstawową. U osób, które doświadczyły traumy w dzieciństwie, ryzyko późniejszej diagnozy pierwotnego bólu głowy było o 48 procent większe niż u osób bez traumy. Jeszcze większe ryzyko dotyczyło osób, które doświadczyły wielu traumatycznych wydarzeń w swoim dzieciństwie.  

Naukowcy postanowili sprawdzić również, jak rodzaj traumy wpływa na ryzyko wystąpienia tych objawów. Na ten przykład, urazy związane z zagrożeniem dotyczącym przykład przemocy powiązane zostały z 46-procentowym wzrostem ryzyka, natomiast urazy związane z deprywacją wiązały się z 35-procentowym wzrostem.  

Nie chodzi tutaj o bezpośrednio związek przyczynowo-skutkowy, a o wykazanie pewnej korelacji między bólem głowy w dorosłym życiu a doświadczeniem traumy w dzieciństwie. Dzięki tej wiedzy lekarze będą mogli badać pacjentów, którzy zgłaszają się z nękającym bólem głowy również pod kątem traumy i ewentualnie przekierować ich do odpowiedniego specjalisty.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mózg | choroby psychiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy