Godzina i koniec! Limit dla małoletnich na TikToku. Tylko czy to podziała?
Bardzo łatwo jest uzależnić się od mediów społecznościowych. Zaprojektowane w taki sposób, by pochłaniać jak najwięcej naszej uwagi, dawać nam radość i powodować, że nie chcemy przerywać przeglądania, bardzo szybko sprawiają, że nie zapominamy o całym świecie. W końcu tylko jedno kliknięcie dzieli nas od kolejnej porcji rozrywki. TikTok jest świadomy problemu wśród młodych ludzi — i zdaje się mieć na to rozwiązanie. Ale czy ma ono chociaż szansę powodzenia?
60 minut dziennie. Czy to dużo czasu spędzonego w mediach społecznościowych? Dla wielu, którzy na co dzień nie przebywają w internecie, będzie się to wydawać niemal wiecznością. Dla osób mocno zaangażowanych w życie online to jednak zaledwie chwila. No ale przychodzi taki czas, kiedy trzeba się przyjrzeć swoim przyzwyczajeniom, bo nagle się okazuje, że nie pamiętamy o zjedzeniu obiadu, ale za to wiemy, co spożyli nasi znajomi.
O czas spędzany w internecie martwią się także rodzice małoletnich i to właśnie oni powinni się ucieszyć z funkcji, którą wprowadził TikTok. Chodzi oczywiście o limity czasowe.
Polecamy na Antyweb | Uszkodzone składaki to coraz większy problem, nikt nie chce ich naprawiać
Czy limit będzie skuteczny?
Użytkownicy, którzy mają poniżej 18 lat, po 60 minutach korzystania z aplikacji zobaczą na ekranie swojego smartfona informacje o upłynięciu tego czasu. Gdy limit ten zostanie przekroczony... Nastolatek zostanie poproszony o wprowadzenie kodu dostępu, aby kontynuować oglądanie. No i tu pojawia się problem — ilu małoletnich w tym momencie powie: "Faktycznie, za dużo, pora porobić coś innego", a ilu z nich... wpisze kod i będzie oglądało dalej?
Jeśli nastolatkowie wybiorą drugą opcję, to następną informację o limicie zobaczą po 100 minutach spędzonych w aplikacji. TikTok informuje też, że będzie wysyłał każdemu nastoletniemu użytkownikowi cotygodniowe podsumowania z informacją o czasie spędzonym przed ekranem.
Co ciekawe, rodzice będą mogli także skorzystać z opcji modyfikowania limitu w ramach funkcji tzw. parowania rodziny. Limit ten można zmieniać w zależności od dni tygodnia (można np. pozwolić na dłuższe przeglądanie aplikacji w weekend czy święta i krótsze w dniach powszednich). Rodzicom będzie też udostępnione podsumowanie dotyczące tego, ile czasu ich dziecko spędza w aplikacji.
Zmiana ta zostanie wprowadzona w nadchodzących tygodniach.