Jaką przekątną telewizora wybrać? Nie zawsze wielkość jest najważniejsza
Artykuł sponsorowany
Planując zakup nowego telewizora, często mamy ochotę, by nowy model miał nie tylko nowoczesne funkcje, ale i większy ekran. Czy to jednak dobry pomysł? Podpowiadamy jakiej wielkości telewizor wybrać, by oglądanie ulubionych programów sprawiało największa przyjemność.
Miejsce na telewizor
Współczesne telewizory z płaskim ekranem nie muszą już być ustawiane na szafce rtv jak ich poprzednicy. Planując więc wymianę telewizora, warto zastanowić się najpierw, gdzie go umieścimy. Być może lepiej będzie spełniał swoje funkcje powieszony na ścianie niż postawiony na komodzie lub stoliku. Pamiętajmy również, że odbiornik telewizyjny stanowi integralną część aranżacji wnętrza. Nie powinien więc ani przytłaczać pomieszczenia, ani też gubić się w nim. Większe przekątne ekranu będą więc pasować w salonie, a mniejsze w sypialni lub kuchni.
Dobrze jest też przed zakupem tego sprzętu udać się do sklepu stacjonarnego i skorzystać z porad konsultanta oraz obejrzeć wybrany model na miejscu. Dobrą ofertę znajdziemy obecnie w sklepach RTV Euro AGD, gdzie w korzystnych cenach zakupimy telewizory Samsung. Producent proponuje modele o przekątnej ekranu od 50 do 75 cali w minimalistycznych, wtapiających się w otoczenie obudowach. Telewizory Samsung wyposażone są także w system maskowania kabli, co korzystnie wpływa nie tylko na komfort użytkowania, ale i estetykę wnętrza.
Optymalna odległość telewizora od kanapy
Po dobraniu rozmiaru telewizora do wielkości pomieszczenia, w którym będzie umieszczony, należy sprawdzić, w jakiej odległości od kanapy powinno się ustawić odbiornik. Optymalny dystans od ekranu zapewni bowiem największa przyjemność w czasie wieczornych seansów. W tym wypadku należy się kierować zasadą, że im większa rozdzielczość ekranu, tym mniejsza odległość, z której możemy na niego patrzeć. Innymi słowy — im starsza generacja modelu odbiornika, tym większego wymaga dystansu. Najnowsze ekrany pozwalają na oglądanie wyświetlanych obrazów z bliska. Wymiana więc starego odbiornika na większy jest dobrym pomysłem, jednak pod warunkiem, że będzie on posiadał o wiele lepszą rozdzielczość.
Obecnie większość telewizorów posiada standard Full HD lub 4K. W przypadku tych pierwszych, kalkulator odległości podpowiada, że na każdy cal przekątnej należy dodać 4,2 cm odległości. Jeśli zaś chodzi o telewizory 4K, to na jeden cal przekątnej ekranu przypada 2,1 cm odległości od miejsca, z którego będziemy na niego patrzeć.
Telewizory 65 cali o rozdzielczości 4K Ultra HD będą pasować do wnętrz, gdzie kanapa ustawiona jest w odległości 136,5 cm od ekranu. Takie odbiorniki sprawdzą się zatem w mniejszych pomieszczeniach, takich jak na przykład sypialnia. Warto również upewnić się, czy wybrany model posiada wielopozycyjna podstawę z opcją dla mniejszych mebli. W ten sposób możemy mieć pewność, że sprzęt zmieści się nawet na wąskich półkach czy niewielkiej szafce rtv.
Z kolei telewizory 75 cali dysponujące rozdzielczością obrazu 4K powinno się ustawiać w odległości około 157,5 cm od kanapy. Takie odbiorniki dobrze pasują więc do salonu, szczególnie jeżeli dobierzemy model wyposażony w wysokiej jakości głośniki. Ten często pomijany przy wyborze element znacznie przyczynia się do komfortu użytkowania telewizora i zapewnia wysokiej jakości wrażenia audio podczas oglądania filmów i w czasie sesji gier wideo.
Telewizor? To już za mało
Współczesne odbiorniki to najczęściej telewizory Smart TV. Dosłownie termin ten oznacza inteligentny telewizor. Jest to funkcja, dzięki której użytkownik może korzystać z usług dostępnych za pomocą internetu. Szczególną popularnością cieszą się wśród konsumentów mediów serwisy streamingowe oferujące treści wideo w dowolnie wybranym przez widzów czasie. Funkcja Smart TV pozwoli również na przeglądanie stron internetowych na dużym ekranie i korzystanie z komunikatorów wideo.
Interfejs telewizora Smart TV standardowo obsługuje pilot, jednak wiele modeli pozwala na sterowanie pracą urządzenia za pomocą głosu lub gestów. Dzięki wyposażeniu współczesnych odbiorników w Wi-Fi i Bluetooth można łączyć je bezprzewodowo z zestawem kina domowego, komputerem, soundbarem lub smartfonem.
Inną ważną cechą nowoczesnych telewizorów oprócz funkcji Smart TV, jest także technologia OLED. Skrót ten oznacza organiczną diodę elektroluminescencyjną, a popularnie terminem tym określane są telewizory wyposażone w wyświetlacz zbudowany z takich diod.
Telewizor OLED posiada panel, który sam wytwarza światło, nie wykorzystując zewnętrznego źródła, jak dzieje się w przypadku odbiorników z ekranem LCD. Dlatego OLED gwarantuje bardzo wysoką jakość obrazu pod względem nasycenia barw, kontrastu i poziomu czerni, a co za tym idzie — także wyższą przyjemność z oglądania ulubionych filmów i programów.
Artykuł sponsorowany