Czym jest MES? Do czego służy?

Artykuł sponsorowany

System MES (Manufacturing Execution System) jest komputerowym systemem wykorzystywanym do monitorowania i sterowania procesami produkcyjnymi. Może automatyzować i optymalizować procesy produkcyjne, umożliwiając producentom wyższą wydajność i zwiększenie zysków. System MES śledzi i zarządza informacjami dotyczącymi produkcji, takimi jak zamówienia, zasoby, dostawy i wyroby gotowe, dzięki czemu producenci są w stanie lepiej planować produkcję i optymalizować swoje operacje na wyższym poziomie. Gdzie przydaje się system MES? Kto może z niego skorzystać? Sprawdź, co powinno się wiedzieć na temat systemu Manufacturing Execution System.

article cover
materiały promocyjne

Wprowadzanie systemów informatycznych do firm produkcyjnych jest coraz powszechniejsze. Dzięki nim praca na produkcji odbywa się sprawniej, a jej koszty mogą być minimalizowane. Z pomocą systemów MES firmy z branży przemysłowej efektywniej rozdzielają zadania pomiędzy pracownikami oraz ograniczają liczbę przestojów, których można uniknąć za sprawą lepszego planowania. Co warto wiedzieć o systemach MES? Gdzie i jak można je wykorzystać?

Gdzie wykorzystuje się system MES?

System MES jest przydatny w wielu gałęziach przemysłu, takich jak produkcja maszyn, automatyka, spożywcza, farmaceutyczna, elektroniczna i chemiczna. System MES może pomóc w optymalizacji procesów produkcyjnych, poprawie jakości produktu, zwiększeniu wydajności, zmniejszeniu zużycia zasobów i zredukowaniu kosztów produkcji. W każdej z tych branż optymalizacja procesu produkcji i redukcja kosztów są niezbędne do poprawy konkurencyjności na rynku. Bez informatyzacji przedsiębiorstwa produkcyjne słabiej radzą sobie z rosnącą presją ze strony innych zakładów o podobnej ofercie.

System MES dostarczany przez firmy takie jak ImFactory wdraża się po wcześniejszym zdiagnozowaniu problemów, z którymi boryka się zakład. Informatyzacja może sprzyjać rozwiązaniu problemów różnego typu. Mogą to być zarówno kwestie kadrowe związane z rozdzielaniem zadań, ograniczeniem nadmiernego zużycia podzespołów, jak i optymalizacją oraz transformacją energetyczną. MES jest dobierany indywidualnie, by w określony sposób modelować przeprowadzanie zmian w firmie. Firma dostarczająca system informatyczny dodatkowo ocenia rentowność inwestycji u klienta. Jeśli inwestycja jest mało opłacalna, dostawca systemu MES podpowiada, jakie inne rozwiązania mogą przynieść oczekiwane rezultaty. Dzięki temu informatyzacja wiąże się z optymalnymi kosztami i jednocześnie przynosi wymierne rezultaty.

Kto korzysta z systemu MES?

System MES jest stosowany przez wielu producentów, którzy chcą zwiększyć wydajność i optymalizować swoje procesy produkcyjne. System MES jest szczególnie przydatny w dużych zakładach produkcyjnych, gdzie wymagane są szczegółowe informacje na temat produkcji, a także w mniejszych zakładach, gdzie potrzeba precyzyjnego zarządzania procesami. Nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wprowadzenia wyłącznie z powodu wielkości firmy i liczby zatrudnianych pracowników. Z danych z systemu korzystają kierownicy różnych działów, np. działu utrzymania ruchu oraz zamawiania surowców. Dane przydają się również w dziale planowania produkcji, by efektywniej realizować zlecenia dla klientów i dbać o terminowość w każdym przypadku. System może posłużyć także do nagradzania pracowników. Informacje w nim zgromadzone umożliwiają generowanie wartościowych raportów, które mogą stać się podstawą do nadawania awansów i udzielania podwyżek.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas