Dlaczego warto weryfikować wypłacalność kontrahentów?

Artykuł sponsorowany

Coraz więcej dużych przedsiębiorstw obawia się problemów z terminowym regulowaniem płatności przez kontrahentów. Wyzwaniem może być nie tylko długofalowe zaleganie z zapłatą faktur, ale także odkładanie płatności na ostatni moment. Dlatego, z myślą o kompleksowym podejściu do zarządzania ryzykiem, coraz więcej firm uważnie monitoruje wypłacalność kontrahentów. Poznaj powody, dla których warto wdrożyć takie procedury i sprawdź, jak to zrobić.

Biurem Informacji Gospodarczej można pobrać poprzez API bezpośrednio do oprogramowania firmowego
Biurem Informacji Gospodarczej można pobrać poprzez API bezpośrednio do oprogramowania firmowegosponsorowane

Ocena wypłacalności kontrahentów – dlaczego to ważne?

Sprawdzenie tego, czy kontrahent będzie rzetelnym płatnikiem, jest ważne przy zawieraniu jakiejkolwiek współpracy – bez względu na kwotę transakcji oraz to, czy ma ona cykliczny charakter. Nawet kilka nieuregulowanych faktur w miesiącu może zaburzyć cash flow i prowadzić do powstawania nieuzasadnionych strat.

W tym kontekście można powiedzieć, że ocena wypłacalności kontrahentów pozwala:

  • uchronić się przed współpracą z nierzetelnym partnerem, zanim jeszcze zostaną poniesione koszty jej rozpoczęcia;
  • ustalić bezpieczne warunki realizacji usług czy dostaw towarów – np. ograniczyć wysokość kredytu kupieckiego czy zabezpieczyć się wymogiem dokonania płatności za zamówienie z góry;
  • zminimalizować ryzyko problemów z utrzymaniem optymalnych przepływów pieniężnych, które mogą doprowadzić do kłopotów z realizacją własnych inwestycji przedsiębiorstwa;
  • zapobiec konieczności prowadzenia długotrwałej i uciążliwej, a zarazem kosztownej windykacji – zarówno polubownej, jak i później sądowej.

Można więc powiedzieć, że weryfikacja kontrahentów – tak przyszłych, jak i obecnych – stała się fundamentem racjonalnego zarządzania ryzykiem. Uwzględnienie jej w polityce przedsiębiorstwa to zatem krok w stronę większej stabilności.

Jak zweryfikować wypłacalność kontrahentów?

W sytuacji, gdy przedsiębiorstwo zawiera wiele umów B2B każdego miesiąca, weryfikacja kontrahentów może się wydawać poważnym wyzwaniem. Chociaż szereg danych o firmach jest dostępnych publicznie, ich pozyskanie, zebranie i przeanalizowanie jest czasochłonne i może wydłużyć proces podejmowania decyzji. Korporacje nie mogą sobie na to pozwolić, jeśli chcą zachować płynność procesów biznesowych i realizować cele sprzedażowe oraz poszerzać portfel wartościowych kontrahentów.

Rozwiązaniem może być sprawdzanie wiarygodności klientów B2B dzięki narzędziom, które zapewnia wiarygodny dostawca danych z wielu źródeł np. BIG InfoMonitor.

Dane o firmach w ramach współpracy z tym Biurem Informacji Gospodarczej można pobrać poprzez API bezpośrednio do oprogramowania firmowego – tak, aby móc uzyskać dane w możliwie najkrótszy i najprostszy sposób oraz umożliwić swoim pracownikom analizowanie ich w firmowym systemie. Alternatywą jest wygenerowanie ich poprzez portal zbudowany specjalnie dla biznesu Biznes.big.pl.

Raporty z BIG InfoMonitor zawierają precyzyjny zestaw danych, a ich zakres może być dostosowany do potrzeb zamawiającego.

Mogą w nich zostać uwzględnione m.in. informacje z:

  • BIG InfoMonitor – przede wszystkim o zaległościach sprawdzanej firmy w spłacie zobowiązań, przede wszystkim pozabankowych (np. faktur wobec innych kontrahentów); te informacje mogą być pobrane bez pozyskania zgody potencjalnego kontrahenta;
  • BIK – takie informacje pozwalają ocenić ryzyko kredytowe współpracy z danym podmiotem, np. sprawdzić niespłacone zobowiązania wobec banków czy historyczne statusy płatności (to pomaga również w ocenie tego, jak ogólnie przyszły kontrahent podchodzi do opłat, np. czy reguluje je przed terminem czy zdarza mu się spóźniać); - te dane o firmie można pobrać za jej zgodą. Wzór upoważnienia, które Twój kontrahent powinien podpisać, otrzymasz z BIG InfoMonitor.
  • ZBP – dane dotyczące zadłużeń firm wobec banków. Otrzymasz informację, czy Twój kontrahent znajduje się na tej liście. Rejestr skupia się na osobach i firmach z poważnymi problemami finansowymi.

Raport o firmie może zawierać również Wskaźnik Ryzyka MŚP, który jest literową oceną płatniczo-kredytową potencjalnego kontrahenta w skali od A do D. Dzięki jego sprawdzeniu uzyskuje się szybką i czytelną informację o wiarygodności partnera.

Dane zawarte w zestawieniu można poszerzyć – w ramach dodatkowej usługi – np. o te z wywiadowni gospodarczej (np. z rejestrów CEIDG, KRS, REGON, Białej Listy VAT, a także list sankcyjnych), w tym o analizę powiązań osobowych i kapitałowych, list i inne).

Jeżeli Twoim klientami są głównie konsumenci, to za pośrednictwem BIG InfoMonitor możesz otrzymać dostęp do weryfikacji danych w bazie PESEL, RDO i RZPESEL.

Podsumowując, omawiany raport pozwala szybko uzyskać pełen obraz sytuacji kontrahenta i rzetelnie ocenić, czy zawarcie lub kontynuowanie współpracy z nim stanowi rozsądną decyzję. Analizę ułatwia również bardzo przejrzysta struktura dokumentu w formacie HTML.

Aby rozpocząć korzystanie z szybkiej, wygodnej i rzetelnej weryfikacji kontrahentów, warto zapoznać się z zakresem usług świadczonych przez BIG InfoMonitor i wybrać te dostosowane do swoich potrzeb biznesowych.

Opracowano na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.

Artykuł sponsorowany

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?