Jak wybrać odpowiedni projekt w branży IT i uniknąć najczęstszych problemów, z którymi mierzą się eksperci?

Artykuł sponsorowany

Branża IT wyróżnia się pod wieloma względami: to m.in. ogromna różnorodność projektów i ról w zespołach. Nie brakuje pozycji dla ekspertów o różnym profilu umiejętności – na każdej z nich mogą jednak pojawić się pewne wyzwania, które należy zweryfikować jeszcze na etapie wybierania projektu. Jeśli jesteś aktualnie w trakcie szukania nowych ofert, sprawdź, jak uniknąć typowych problemów na poszczególnych stanowiskach.

Rola technologii zarówno w biznesie, jak i w codziennym życiu nieustannie rośnie
Rola technologii zarówno w biznesie, jak i w codziennym życiu nieustannie rośniemateriały promocyjne

Jakie czynniki skłaniają ekspertów IT do szukania nowych projektów?

Zmiana miejsca pracy nawet po niecałym roku przy danym projekcie to sytuacja, która w branży IT jest zupełnie naturalna. Wynika to przede wszystkim z faktu, że od kilku lat utrzymuje się wysoki popyt na ekspertów działających w ramach różnych specjalizacji - od testerów i programistów, poprzez analityków, DevOpsów czy osoby zajmujące się bezpieczeństwem, aż po menedżerów dowolnego szczebla. Rola technologii zarówno w biznesie, jak i w codziennym życiu nieustannie rośnie, przez co można się spodziewać, że podobne trendy będziemy obserwować jeszcze przynajmniej przez kilka lat. Należy jednak podkreślić, że zmiana pracy niemal zawsze wiąże się z jakimś powodem - warto wyróżnić kilka podstawowych czynników, które mogą skłaniać do podjęcia takiej decyzji.

Zarobki

W wielu przypadkach kluczowym bodźcem do szukania nowego projektu jest chęć otrzymywania wyższego wynagrodzenia. Zmiana pracodawcy często oznacza znaczący skok w kwestii zarobków, jednak ich dokładna wysokość może znacznie się różnić w zależności od firmy. Z tego względu warto stawiać na strony z ofertami pracy, które przedstawiają propozycje z określonymi widełkami.

Dla wielu ekspertów z tej branży znaczenie ma również tryb pracy, a w szczególności oczekiwania wobec obecności w biurze
Dla wielu ekspertów z tej branży znaczenie ma również tryb pracy, a w szczególności oczekiwania wobec obecności w biurzemateriały promocyjne

Niezadowalający projekt

Niektóre firmy - szczególnie większe korporacje - oferują opcję zmiany projektu, gdy dana osoba jest niezadowolona z aktualnych zadań. Nie zawsze jednak będzie to możliwe. Często jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest szukanie zatrudnienia w innym miejscu: na szczęście w przypadku rynku IT oferty pracy są dostępne niemal cały czas. To propozycja szczególnie dla osób, które czują pewną stagnację w ramach swojego projektu, która może prowadzić nawet do wypalenia zawodowego. Warto również zastanowić się nad zmianą projektu w przypadku, gdy nieustannie musimy walczyć z problemami dotyczącymi konkretnych stanowisk.

Dla wielu ekspertów z tej branży znaczenie ma również tryb pracy, a w szczególności oczekiwania wobec obecności w biurze. Praca IT może być przeważnie bez problemu wykonywana z domu, jednak podejście pracodawców do tej kwestii bywa różne. Nie brakuje osób, które interesuje jedynie praca IT zdalna. Chcąc znaleźć tego typu oferty pracy IT, warto sprawdzić portale umożliwiające filtrowanie pod kątem lokalizacji oraz trybu (tj. hybrydowo, stacjonarnie i zdalnie) - jednym z przykładów jest job board theprotocol.it.

Poczucie niedoceniania

To czynnik, który znacznie ciężej określić według konkretnych danych czy sytuacji, jednak tego typu sytuacje są dość częstym wyzwaniem, z którym mierzy się branża IT. Praca przy projektach związanych z oprogramowaniem jest wymagająca i odpowiedzialna - zwłaszcza w przypadku projektów, które operują na danych użytkowników czy innych wrażliwych informacjach. Do tego dochodzi ogromny wkład ekspertów IT w codzienne funkcjonowanie wielu procesów: można wręcz stwierdzić, że to właśnie sektor IT kształtuje świat, w którym obecnie żyjemy. Warto zatem zadbać o to, by czuć się docenionym w pracy - zarówno z perspektywy zarobków, jak i ogólnej atmosfery w firmie.

Utrata stanowiska

Warunki na rynku pracy są aktualnie coraz trudniejsze nawet w przypadku branży IT. Nie brakuje firm - w tym dużych korporacji - które w ostatnim czasie zwalniają spore części swoich zespołów w celu ograniczenia kosztów. Nawet bez cięć budżetowych można spotkać się z sytuacjami, w których specjaliści są zwalniani, mimo że niekoniecznie na to zasłużyli. W takim przypadku jedynym wyjściem jest szukanie zatrudnienia w innym miejscu. Zwolnieni eksperci przeważnie mają jasny, określony zestaw wymagań i na ogół szukają podobnych lub nieco wyższych zarobków. Dla takich kandydatów ważne będzie, by oferta pracy wskazywała na stabilność zatrudnienia.

Z jakimi problemami mierzą się specjaliści z branży IT na różnych stanowiskach?

Czynniki opisane powyżej są dość uniwersalne, jednak stanowią dość ogólny opis sytuacji, które mogą wpłynąć na decyzję o zmianie pracy. Przyczyn może być znacznie więcej - niektóre z nich dotyczą w dużej mierze konkretnych stanowisk. Warto przyjrzeć się nieco bliżej typowym problemom, z którymi mogą borykać się eksperci IT.

Testowanie - brak dedykowanych środowisk do testów i nieodpowiednie zarządzanie błędami po wykryciu Zacznijmy od testerów - choć ich rola w procesie tworzenia oprogramowania skupia się na ostatnich etapach realizacji, często to właśnie od nich zależy ostateczny sukces i użyteczność danego produktu. Na co należy zwrócić uwagę, szukając stanowiska QA? Ogromne znaczenie ma tutaj podejście danej firmy do testów. Mowa nie tylko o samym rodzaju wykorzystywanych testów, lecz także o środowisku wykorzystywanym do ich przeprowadzania oraz o dalszej obsłudze ewentualnych błędów.

Najważniejszą "czerwoną lampką", której powinni unikać eksperci QA, jest brak osobnego środowiska do testów - czyli w zasadzie testowanie na produkcji. To niezwykle niebezpieczna praktyka, która może wiązać się z licznymi problemami dla firmy oraz jej oprogramowania. Jest to kwestia, o którą z pewnością warto zapytać przy szukaniu nowego projektu. Kolejnym istotnym czynnikiem jest sposób, w jaki firma obsługuje błędy wykryte przez testerów. Znajdowanie problemów, które są następnie ignorowane, może być bardzo zniechęcające - zwłaszcza w przypadku powtarzalnych błędów.

Security - nieodpowiedzialne podejście do bezpieczeństwa

Każdy ekspert od cyberbezpieczeństwa doskonale wie, jak istotne są ścisłe protokoły zarządzania informacjami i ochrony danych. Jeśli w aktualnym projekcie tego typu kwestie nie są brane pod uwagę, być może warto rozejrzeć się za nową pracą - należy jednak jak najwcześniej zweryfikować strategię firmy w tym zakresie. Wstępne informacje na ten temat można uzyskać nawet w trakcie pierwszej rozmowy z rekruterem. Warto przy tym zaznaczyć, że niedociągnięcia w zakresie bezpieczeństwa rzutują na całą firmę - to czynnik, który musi uwzględnić również m.in. analityk IT czy programista.

Product Owner, Project Manager i Scrum Master - niedociągnięcia związane z zarządzaniem

Prowadzenie projektu w IT to prawdziwy temat rzeka: istnieje praktycznie tyle różnych podejść, ile samych projektów. Aktualnie pewnym standardem jest model Agile/Scrum, jednak jego wdrożenie wymaga przede wszystkim odpowiedniego zrozumienia założeń oraz zachowania elastyczności. Jakie problemy najczęściej dotykają osoby odpowiedzialne za zarządzanie projektami? Przeważnie są to nieosiągalne założenia biznesowe, zbyt sztywne trzymanie się założeń frameworków Agile lub Scrum oraz nieodpowiednie priorytety. Jeśli na co dzień spędzasz znacznie więcej czasu nad dostosowywaniem procesów zamiast na rozwiązywaniu realnych problemów, które dotykają zespół, warto pomyśleć o zmianie pracy. Styl zarządzania to także jedna z głównych kwestii, które należy poruszyć w trakcie rozmowy z rekruterem lub potencjalnym pracodawcą.

Programiści - nieodpowiednie zarządzanie projektem

W przypadku programistów niektóre problemy mogą być w pewnym stopniu podobne do bolączek ekspertów na stanowiskach takich jak SM, PO czy PM. Wynika to z faktu, że często wywodzą się one z niewłaściwego zarządzania projektem - mowa m.in. o nagłych zmianach wymagań, nieodpowiednim planowaniu czy wykonywaniu monotonnych, powtarzalnych zadań. To sytuacje, które mogą szybko doprowadzić do zniechęcenia oraz wypalenia - jeśli czujesz, że projekt jest źle zarządzany i nie widzisz sensownego rozwiązania w ramach obecnego zespołu, zmiana stanowiska może okazać się świetnym pomysłem. Podczas szukania nowego projektu warto zadać kilka pytań na temat stylu zarządzania projektem, zwłaszcza gdy proces rekrutacji jest prowadzony przez innych programistów.

Niektóre firmy – szczególnie większe korporacje – oferują opcję zmiany projektu, gdy dana osoba jest niezadowolona z aktualnych zadań
Niektóre firmy – szczególnie większe korporacje – oferują opcję zmiany projektu, gdy dana osoba jest niezadowolona z aktualnych zadańmateriały promocyjne

Praca w IT - gdzie szukać?

Ofert na rynku IT nie brakuje - podobnie jak portali gromadzących propozycje od firm. Aby jednak móc skutecznie ocenić projekt już na początku rekrutacji i uniknąć najczęstszych problemów, warto wybrać serwisy, które powstały właśnie z myślą o ekspertach IT. Należy do nich m.in. job board theprotocol.it - to portal wyróżniający się kilkoma interesującymi funkcjami i zaletami. W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że dostępne oferty to praca IT z widełkami: dzięki temu można od razu dowiedzieć się, na jakie stawki może liczyć specjalista z branży IT. Zarobki to jeden z najczęstszych powodów zmiany pracy, przez co z pewnością warto uwzględnić tę kwestię.

To jeszcze nie wszystko - theprotocol.it zapewnia także dość szczegółową wyszukiwarkę, dzięki której można precyzyjnie dostosować oferty do swoich oczekiwań. Mowa nie tylko o określeniu widełek, lecz także trybu pracy (zdalny, hybrydowy lub stacjonarny) oraz wielu innych czynników. Na uwagę zasługuje również możliwość wyszukiwania po projekcie oraz dostęp do szczegółowych, konkretnych informacji.

W kontekście oceny, czy dany projekt jest odpowiedni, wyróżnia się jednak inna funkcja job boardu - kontakt z rekruterem. Już na etapie szukania ofert można zadać kluczowe, niezobowiązujące pytania, które pozwolą określić m.in. styl zarządzania projektem czy oczekiwania wobec danego stanowiska.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda praca na różnych pozycjach, poznać sposoby na szukanie ofert i zdobyć ekspercką wiedzę, możesz także sprawdzić bloga prowadzonego przez job board theprotocol.it. To zbiór wartościowych informacji prosto od specjalistów: wśród artykułów można znaleźć zarówno treści bezpośrednio związane z pracą, jak i felietony związane z technologią oraz rynkiem IT. Warto również zapoznać się z poradnikami, które pozwolą przygotować się do zmiany stanowiska.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas