Jak zostać psychologiem i gdzie znaleźć pracę?
Artykuł sponsorowany
Wiele osób myśli o podjęciu studiów psychologicznych. Aby świadomie wybrać ścieżkę kariery, warto usystematyzować sobie wiedzę na temat tego, jak zostać psychologiem, na jaką uczelnię najlepiej aplikować i na czym może polegać późniejsza praca.
Studia psychologiczne wybieramy z różnych powodów. Jedni mają określoną ścieżkę rozwoju od samego początku, inni dopiero szukają swojej drogi, a psychologia leży w kręgu ich zainteresowań. Jak zostać psychologiem i jakie możliwości zawodowe daje ukończenie studiów psychologicznych? Przeczytaj artykuł, by poznać odpowiedź na te i inne pytania.
Czy łatwo zostać psychologiem?
Studia psychologiczne są studiami jednolitymi magisterskimi - oznacza to, że trwają pięć lat i nie są podzielone na studia I i II stopnia. Już czas trwania nauki czyni ten kierunek dość wymagającym - należy przez pięć lat mieć na oku cel i wytrwać w pilnej nauce, dzięki której możemy zostać dobrymi specjalistami. Jest jednak pewien wyjątek, który pozwala na szybsze uzyskanie tytułu zawodowego magistra psychologii - transfer ocen dostępny dla osób, które studiowały pokrewne do psychologii kierunki społeczne, humanistyczne, medyczne.
Jak zostać psychologiem?
Pierwszym krokiem jest wybór studiów na dobrej uczelni. Jak przez każde studia, również przez psychologię da się prześlizgnąć po linii najmniejszego oporu, jednak - bądźmy szczerzy - nie warto. Zawód psychologa bywa niedoceniany, a absolwentów jest mnóstwo; chcąc jednak zawodowo pomagać ludziom w wychodzeniu z kryzysowych sytuacji, postaraj się przyłożyć do nauki - być może znajdziesz obszar, który szczególnie Cię zainteresuje?
Studia możesz ukończyć interaktywnie - na przykład na Uniwersytecie Wirtualnej Edukacji. W żaden sposób nie redukuje to możliwej do zdobycia wiedzy - program studiów jest wyczerpujący; uwzględnia również obowiązkowe praktyki zawodowe, które pozwolą na poszerzenie horyzontów i zapoznanie się z realiami pracy w zawodzie psychologa.
Czy każdy psycholog pracuje w gabinecie?
Absolutnie nie - jeśli obawiasz się prowadzenia terapii, ale wciąż Twoim zainteresowaniem jest psychologia, możesz bez problemu ukończyć studia psychologiczne i znaleźć satysfakcjonującą Cię pracę.
Warto tu zaznaczyć, że - mówiąc o terapii - mamy tu na myśli terapię psychologiczną, a nie psychoterapię. Nie są to bowiem pojęcia tożsame. Niemniej - praca w gabinecie, słuchanie pacjentów i pomaganie im w trudnych sytuacjach nie jest jedyną możliwą drogą zawodową dla psychologa.
Absolwenci psychologii są cenionymi pracownikami także w branży edukacyjnej, wychowawczej, ale również w wielkich korporacjach. Doskonale odnajdują się w działach HR różnego rodzaju firm. Dzieje się tak za sprawą zrozumienia przez nich procesów, które powodują różnego rodzaju zachowania u klientów, kandydatów czy uczniów.
Psycholog w IT
Branża IT nieustannie się rozwija, a zarobki w niej kuszą coraz więcej osób, które nie są usatysfakcjonowane z dotychczasowego przebiegu swojej kariery. Czy w świecie IT jest miejsce dla psychologa? Bez wątpienia, ponieważ IT nie jest tożsame tylko z programowaniem. Poza wymienionym wyżej HR, psychologowie o zacięciu technicznym świetnie radzą sobie w zespołach projektowych i coraz częściej zostają UX designerami.
Niezależnie od tego, którą drogę wybierzesz, zacznij od wygodnych studiów na solidnej uczelni.
Artykuł sponsorowany