Branson jednak podbija kosmos, mimo porażki Virgin Orbit

Sandra Bielecka

Sandra Bielecka

Aktualizacja

Richard Branson nie poddaje się po porażce z Virgin Orbit i ogłosił pierwszy od dwóch lat udany lot suborbitalny w wykonaniu swojego drugiego przedsięwzięcia, Virgin Galactic. Firma pracuje nad tym, aby do końca czerwca wznowić loty komercyjne. Podobno na pierwsze misje są już niemałe kolejki.

VSS Unity w kosmosie podczas lotu testowego #Unity22
VSS Unity w kosmosie podczas lotu testowego #Unity22ED/JL/Virgin Galactic / Camerapress / ForumAgencja FORUM

Udany test lotu suborbitalnego

Samolot kosmiczny VSS Unity należący do Virgin Galactic odbył udany lot suborbitalny, pierwszy od ponad dwóch lat! Jeżeli kolejne testy zakończą się powodzeniem, możemy się spodziewać wznowienia pasażerskich lotów komercyjnych już pod koniec czerwca. Po odłączeniu od lotniskowca samolot kosmiczny uruchomił silniki rakietowe i osiągnął wysokość 87,2 kilometrów.

Wczoraj, czyli 25 maja o godzinie 17:15 czasu polskiego, odbyły się testy Unity 25 ze Spacesport America w Nowym Meksyku. Start został opóźniony o mniej więcej godzinę, jednak firma nie podaje przyczyn. Mimo wszystko Virgin Galactic ogłosiła, że lot testowy zakończył się powodzeniem, gdy po określonym czasie spędzonym w powietrzu kosmiczny samolot bezpiecznie wylądował.

Samolot VSS Unity został wyniesiony w górę pod skrzydłami lotniskowca VME Eve. W misji brało udział sześciu członków załogi, którzy podczas lotu przebywali na pokładzie samolotu kosmicznego, nie licząc dwóch pilotów, którzy sterowali VME Eve. Na wysokości 13 500 metrów nad ziemią, blokada została zwolniona, a samolot kosmiczny odpalił silniki rakietowe, co pozwoliło mu osiągnąć maksymalną wysokość 87 kilometrów.

Jednak granica przestrzeni uznawana na całym świecie i znana jako linia Kármána znajduje się na wysokości 100 kilometrów, co przyjęte zostało przez Międzynarodową Federację Lotniczą. W związku z czym, w tej sytuacji nie można powiedzieć o locie w kosmos, ale było bardzo blisko. Po osiągnięciu 87 kilometrów wysokości, samolot poszybował z powrotem na pas startowy i bezpiecznie wylądował.

„Patrzenie z kosmosu na naszą piękną planetę, to coś, czego doświadczyło tak niewielu ludzi, było tak urzekającym, budzącym podziw i pełnym czci doświadczeniem.
Powiedział Christopher Huie, specjalista ds. misji Unity 25.

Loty komercyjne lada moment

Po osiągnieciu sukcesu lotu testowego Virgin Galactic oświadczyło, że dynamicznie przygotowują się do rozpoczęcia lotów komercyjnych. Pierwsza misja nazwana Galactic 01 ma się odbyć już w przyszłym miesiącu. Przyjemność podróży suborbitalnej będzie nas kosztować jedyne 450 000 USD, czyli jakieś 1 892 115 złotych.

Mimo takiej ceny firma twierdzi, że ma już 700 chętnych klientów gotowych zapłacić każdą cenę za ten przywilej. Sukces Virgin Galactic na pewno pomoże Bransonowi uporać się z niedawną porażką firmy Virgin Orbit, która w zeszłym miesiącu ogłosiła upadłość, a w zeszłym tygodniu została wyprzedana innym firmom zajmującym się lotami kosmicznymi.

Będąc świadkiem czystej radości naszej inspirującej załogi po wylądowaniu, mam pełne zaufanie do wyjątkowego doświadczenia astronautów, które zbudowaliśmy dla naszych klientów. Nasze zespoły rozpoczynają teraz analizę po locie, a także przygotowania do „Galactic 01”.
Powiedział w oświadczeniu Michael Colglazier, dyrektor generalny Virgin Galactic.
Irackie łódki „maszuf”. Pod prąd i bez silnikaAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas