Chiński łazik Zhurong wykonał pierwszą dużą panoramę Marsa. Zobacz ją

Pierwszy w historii chiński łazik na Marsie powoli eksploruje powierzchnię w regionie Utopia Planitia. Chińska Agencja Kosmiczna opublikowała piękną panoramę tego miejsca. Zobaczcie, jak ciekawie się prezentuje.

Miejsce lądowania wygląda na dość nudne. Nie ma gór i większych skał. Krajobraz różni się diametralnie od tego, jaki mamy przyjemność widzieć na obrazach z najnowszego amerykańskiego łazika Perseverance czy pierwszego drona Ingenuity.

Jednak dla naukowców taki płaski teren to atrybut. Jako że Chińczycy dopiero raczkują w kwestii łazików i eksploracji Marsa, gładka powierzchnia sprzyja sprawnemu i bezpiecznemu poruszaniu się kołowego robota. Ostatnie miesiące eksploracji i brak awarii robota są tego najlepszym przykładem.

Na opublikowanej panoramie możemy zobaczyć nie tylko krajobraz rozpościerający się z głównej kamery łazika. Jest też widoczny on sam. Co ciekawe, pomimo blisko 4-miesięcznej eksploracji, panele solarne nie są zbytnio pokryte pyłem. Oznacza to, że obszar jest stosunkowo spokojny pod względem burz pyłowych czy tworzenia się diabełków pyłowych.

Reklama

CNSA informuje, że Zurong w kolejnych dniach spróbuje zbadać znajdujące się przed nim wydmy pyłowe. Prawdopodobnie tworzyły się one przez ostatnie setki lat. Jest to ciekawe miejsce do analiz składu chemicznego. Być może w wydmach znajdują się jakieś oznaki świadczące o istnieniu niegdyś życia w tym regionie.

Chińczycy nie poprzestaną na tej misji. W trakcie kolejnych pobiorą próbki z powierzchni i dostarczą je na Ziemię w celu dogłębniejszych badań. Inżynierowie pracują również nad pierwszym dronem. Chociaż przypomina on amerykańskiego Ingenuity, to z pewnością nie będzie tak zaawansowany. Grunt, że coraz więcej państw bada Marsa, bo to jedyna na razie planeta, którą możemy skolonizować.

Źródło: GeekWeek.pl/CNSA / Fot. CNSA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy