Reklama

Chiny pokazały rakietę, która w 2026 roku zabierze ludzi na Księżyc

Całkiem niespodziewanie Chińska Agencja Kosmiczna zaprezentowała projekt rakiety, która przeznaczona będzie do dostarczenia ludzi i robotów na powierzchnię Księżyca już w 2026 roku. Szykuje się ostra rywalizacja pomiędzy USA i Chinami.

Całkiem niespodziewanie Chińska Agencja Kosmiczna zaprezentowała projekt rakiety, która przeznaczona będzie do dostarczenia ludzi i robotów na powierzchnię Księżyca już w 2026 roku. Szykuje się ostra rywalizacja pomiędzy USA i Chinami.
Chiny planują wysłać astronautów na Księżyc już w 2026 roku /CCTV /materiały prasowe

Państwo Środka już od dłuższego czasu otwarcie mówi o planach wysłania astronautów na powierzchnię Księżyca. Mówiło się nawet o dokonaniu tego przed Stanami Zjednoczonymi. Jednak Chińczycy mieli przez ostatnie lata poważne problemy ze swoją potężną rakietą Długi Marsz 5. Dzięki niej miały też przyspieszyć prace nad budową dużej stacji kosmicznej na ziemskiej orbicie.

Chiński kosmiczny dom już powstaje, ale teraz oczy rządu skierowane są na Księżyc, a nawet Marsa. Ambitny plan zakłada wysłanie tam ludzi szybciej od Stanów Zjednoczonych. Gdyby ten plan się udał, byłaby to historyczna porażka NASA, która obecnie tonie w swojej biurokracji. Sytuacji nie pomagał też konflikt pomiędzy Jeffem Bezosem a Elonem Muskiem o budowę księżycowego lądownika.

Reklama

Chińska telewizja CCTV zaprezentowała potężną rakietę o kodowej nazwie 921, która ma być trzy razy potężniejsza od rakiety Długi Marsz 5. Chińczycy chwalą się, że będzie ona zdolna nie tylko do wyniesienia na orbitę dużych elementów nowej stacji kosmicznej Tiangong, ale również dostarczenia na powierzchnię Księżyca grupy astronautów, robotów i ciężkiego sprzętu.

921 będzie mogła zabrać na Srebrny Glob do 27 ton ładunku. Ma to być rakieta o wielkości porównywalnej z Falcon Heavy od SpaceX czy Delta IV Heavy od United Launch Alliance. Będzie składać się z trzech rdzeni Długi Marsz 5 o średnicy 5 metrów każda. Rakieta ma być napędzana klastrami silników YF-100K, czyli ulepszonych wersji silników naftowych YF-100 używanych przez chińskie wyrzutnie Long March 5, 6 i 7.

Powstanie też jeszcze potężniejsza rakieta, Długi Marsz 9

Co ciekawe, pierwotnie Chiny miały plan budowy jeszcze potężniejszej rakiety Długi Marsz 9 o średnicy 10 metrów, ale wygląda na to, że szybciej powstanie 921 i to właśnie ona zrealizuje księżycowe aspiracje Państwa Środka. Eksperci uważają, że ten pojazd powstanie, ale nie prędzej niż w 2028 roku.

Chińska telewizja CCTV podała, że władze kraju chcą wysłać na powierzchnię Księżyca trzech astronautów (taikonautów) już w 2026 roku. Jeśli misja powiedzie się, wówczas rozpocznie się kolonizacja naturalnego satelity naszej planety. Chińczycy planują budowę tam baz i zainicjowanie ery kosmicznego górnictwa.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy