Dzisiaj pierwsze prywatne lądowanie na Księżycu! Gdzie oglądać?

Sandra Bielecka

Sandra Bielecka

Aktualizacja

Pierwszy raz w historii lotów w kosmos będziemy mogli oglądać lądowanie na Księżycu w pełni sfinansowane z prywatnych środków. Japoński iSpace wystrzelił swój lądownik Hakuto-R Mision 1 w marcu, natomiast dzisiaj będzie podchodził do lądowania.

Pierwsze lądowanie komercyjnego łazika na Księżycu
Pierwsze lądowanie komercyjnego łazika na Księżycuispace-inc.comdomena publiczna

Dzisiaj będziemy mogli oglądać lądowanie na Księżycu sfinansowane w pełni ze środków z sektora prywatnego. Japoński lądownik 21 marca został wystrzelony za pośrednictwem rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Od tego czasu zmierza do osiągnięcia orbity okołoksiężycowej, by w rezultacie móc bezpiecznie wylądować na jego powierzchni.

Kiedy i gdzie oglądać

Od 12 kwietnia lądownik Hakuto-R, realizujący założenia Mission 1, krąży po orbicie eliptycznej wokół Księżyca na wysokości 100 kilometrów w perycentrum i około 2300 kilometrów w apocentrum. Gdy lądownik znalazł się na orbicie księżycowej, wykonał zdjęcie jego powierzchni z wysokości około 100 kilometrów.

Jak podaje iSpace na swojej oficjalnej stronie internetowej, gdy tylko rozpoczęta zostanie sekwencja lądowania, wykonane zostanie hamowanie za pomocą głównego układu napędowego, aby wyhamować z orbity.

Lądownik został zaprogramowany tak, by wykorzystując serię wstępnie ustawionych poleceń, dostosować swoje położenie i zredukować prędkość, aby jak najdelikatniej wylądować na powierzchni Księżyca. Całość ma trwać około godziny.

Proces lądowania Hakuto-R Mission 1 można oglądać na żywo z Tokio na YouTube na oficjalnym kanale.

Transmisja ma się rozpocząć o godzinie 17 czasu polskiego, natomiast inicjacja sekwencji lądowania przewidziana jest na 18.40 czasu polskiego. Firma przewiduje trzy alternatywne miejsca lądowania, w zależności od warunków. Również data lądowania może ulec zmianie. Wyznaczone zostały trzy alternatywne daty w zależności od statusu operacyjnego, jest to 26 kwietnia, 1 maja bądź 3 maja 2023 roku.

Wszystkim naszym zwolennikom i wszystkim, którzy czekali na dzień, w którym wylądujemy na Księżycu, mam przyjemność ogłosić planowaną datę lądowania Hakuto-R Mission 1. To, co osiągnęliśmy do tej pory, jest już wielkim osiągnięciem i już teraz stosujemy wnioski wyciągnięte z tego lotu w naszych przyszłych misjach. Chciałbym jeszcze raz serdecznie podziękować tym, którzy tak ciężko pracowali nad tą misją, w tym inżynierom, którzy prowadzą długoterminowe operacje od czasu naszego startu w grudniu. Scena jest ustawiona. Nie mogę się doczekać, aby być świadkiem tego historycznego dnia, wyznaczającego początek nowej ery komercyjnych misji księżycowych.
Powiedział Takeshi Hakamada, założyciel i dyrektor generalny iSpace

Dziesięć kamieni milowych Mission 1

Firma iSpace wyznaczyła dla Mission 1 dziesięć kamieni milowych pomiędzy startem a lądowaniem. Każdy z nich ma określone kryteria sukcesu, które muszą zostać spełnione, aby misja została uznana za całkowity sukces. W razie jakichkolwiek odchyleń zostaną one przeanalizowane, a wyniki tych obliczeń przyczynią się do kolejnych lotów komercyjnych japońskiej firmy.

Przyszłe misje są już opracowywane. Do 2025 roku ma zostać zakończony projekt Misja 2 i Misja 3, które wezmą udział również w programie NASA Artemis. Aktualnie dla Misji 1 siedem z dziesięciu kamieni milowych zostało osiągniętych. Pozostał jeszcze etap rozpoczęcia manewrów do lądowania, udane lądowanie na Księżycu i uruchomienie wszystkich systemów lądownika.

Pierwsze komercyjne lądowanie

Mimo że już na Księżycu byliśmy, to ta misja jest wyjątkowa. Jest to pierwszy raz w historii wypraw kosmicznych, kiedy cała misja jest w pełni sfinansowana z sektora prywatnego. Otwiera to nowe możliwości dla rozwoju przemysłu dla wielu firm, które biorą bądź chcą wziąć udział w wyścigu kosmicznym.

Japońska iSpace specjalizuje się w projektowaniu i budowie lądowników i łazików księżycowych. Jak mówi prezes firmy, zależy im na tym, aby rozszerzyć sferę ludzkiego życia w kosmosie, a co za tym idzie stworzyć zrównoważony świat mający możliwość taniego transportu zasobów na Księżyc.

Zapewni to również Japonii wejście do elitarnego kręgu krajów, które z powodzeniem wylądowały na Księżycu. Taki sukces na koncie mają do tej pory Chiny, Stany Zjednoczone i były Związek Radziecki. Na księżyc swoje łaziki próbowały wysłać Indie, jednak roztrzaskał się o powierzchnię Księżyca. Mimo niepowodzenia Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych przygotowuje się do kolejnej misji. 

Rubin „Estrela de Fura”. Rusza w tournée po świecieINTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas