Czy generacja Z jest najbardziej nieszczęśliwym pokoleniem?
Pokolenie Z wyróżnia się niezwykle szerokim dostępem do szans zarówno zawodowych, jak i osobistych, jednak zmierza się jednocześnie z wysokim poziomem odrzucenia. To unikalne połączenie powoduje, że wielu młodych ludzi doświadcza poczucia izolacji społecznej i braku stabilności emocjonalnej, co prowadzi do rozwoju problemów psychicznych.

Młodzi ludzie wkraczają w dorosłość w ciągle zmieniającym się świecie, pełnym politycznych zawirowań i niestabilności ekonomicznej. Okazuje się, że pokolenie Z mierzy się teraz z dużo większą liczbą odrzuceń na poszczególnych etapach życia niż jakiekolwiek inne pokolenie w ostatnim czasie.
Kto jest pokoleniem Z?
Ludzie, urodzeni w przedziale od 1995 do 2012 roku to generacja Z, młoda część społeczeństwa, która wkroczyła już na rynek pracy lub się do tego przymierza.
Dzięki dorastaniu w szybko postępującej cyfryzacji doskonale odnajdują się w sieci i sprawnie poruszają się w social mediach. Ich styl życia drastycznie różni się od poprzednich pokoleń, ponieważ to pierwsza generacja, która od początku miała swobodny dostęp do internetu.
Jakie problemy czekają na pokolenie Z?
Dalia Cai bada w swoim artykule czynnik odrzucenia, który może uczynić generację Z najbardziej nieszczęśliwym pokoleniem.
- Od edukacji po karierę i romans, nigdy wcześniej młodzi dorośli nie mieli tak dużego dostępu do potencjalnych "tak". I z kolei nigdy wcześniej nie słyszeli tak często "nie" - pisze Cai.
Pokolenie Z ma najbardziej swobodny dostęp do randkowania i poznawania nowych ludzi. Wszystko to jest na wyciągnięcie ręki w aplikacji mobilnej, tymczasem biorą ślub lata po tym, jak to robili ich dziadkowie. Jak to się dzieje? Przesuwają potencjalnych partnerów palcem na ekranie telefonu i umawiają się z wieloma osobami, tylko po to, aby zostać odrzuconym i aby samemu odrzucić. Dzieje się to z ogromną częstotliwością.
Cai zauważa, że ten strach przed odrzuceniem może powstrzymywać młodych ludzi przed podjęciem kolejnego wielkiego kroku, przez co pozostają w izolacji, wycofując się ze społeczeństwa i zanurzając w TikToku i Netflixie.
To powoduje, że pokolenie Z boryka się z wieloma problemami o podłożu psychicznym. Można zauważyć wzmożone stany depresyjne, brak chęci i energii do życia oraz brak wiary w dobrą przyszłość. Wcześniejsze pokolenia tego nie doświadczyły.
Problemy ze zdrowiem u pokolenia Z
Badanie Employee Benefit Trends Study przeprowadzone przez MetLife wykazało, że zdrowie holistyczne (czyli całościowe podejście do zdrowia człowieka) pokolenia Z spadło o 6% w porównaniu z poprzednim rokiem i jest najniższe w porównaniu z innymi pokoleniami w przeszłości. Jedynie 31% pracowników generacji Z czuło się całościowo zdrowymi, podczas gdy u Millenialsów i osób z pokolenia X jest to 41%, a u przedstawicieli wyżu demograficznego 57%.
Według Todda Katza, wiceprezesa MetLife, pokolenie Z za swoje niepowodzenia obwinia niestabilność finansową, ponieważ próbują zaoszczędzić środki na życie w czasach, kiedy wszystko drożeje.