Psy asystenci. Jak wpływają na życie dzieci z autyzmem?
Badania pokazują, że psy asystenci znacząco poprawiają życie dzieci z autyzmem, szczególnie wpływając na ich jakość snu. Dzieci czują się bezpieczniej i mogą spać spokojnie w obecności swoich czworonożnych opiekunów, a także są bardziej niezależne.

Psi asystent dla dzieci z autyzmem
Najnowsze badanie, które przeprowadził Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Arizony, służyło ocenie wpływu psów asystentów na dzieci w spektrum autyzmu oraz ich opiekunów. Łącznie wzięło w nim udział 75 rodzin.
Naukowcy współpracowali z organizacją non-profit Canine Companions, zajmującą się dostarczaniem psów asystentów. Odkryto, że posiadanie takiego towarzysza wiąże się ze "znacznie lepszymi zachowaniami dziecka związanymi ze snem". Dzieci m.in. odczuwały mniejszy lęk związany ze spaniem, a także lepiej i dłużej odpoczywały. Kiedy pies był w pobliżu, były w stanie spać w swoim pokoju z większą niezależnością.
Badaczka dr Maggie O'Haire, prodziekanka ds. badań na uniwersytecie, w wywiadzie dla Fox News Digital powiedziała, że rozpoczęcie badań było zainspirowane stale rosnącą liczbą programów, w ramach których dzieci z autyzmem korzystają z psów asystentów. Według O'Haire poprawa jakości snu jest bardzo ważna dla komfortu zarówno dziecka, jak i całej rodziny.
- Pies zapewnia źródło spokoju, co prawdopodobnie zmniejsza niepokój - dodała. - A także, jeśli dzieci budzą się w nocy, a ich pies asystujący jest przy nich, prawdopodobnie łatwiej jest im samodzielnie zasnąć ponownie.
Jak psi asystent wpłynął na Evana
Amanda Harpell-Franz, mama z Waszyngtonu, której rodzina brała udział w badaniu, podzieliła się swoją historią. Jej syn, Evan, cierpi na autyzm, jednak odkąd w ich domu pojawił się pies asystujący, chłopiec zaczął uczęszczać do szkoły oraz na zajęcia pozalekcyjne, co wcześniej bywało problematyczne.
Zanim organizacja przydzieliła mu psa o imieniu Kalvin, Evan miał duże problemy w kontaktach społecznych. Podczas badania polepszył się również sen chłopca, któremu pomaga kontakt fizyczny ze zwierzęciem przez całą noc.
Theadora Block, kierowniczka programów badawczych w Canine Companions w Kalifornii, w rozmowie z Fox News Digital opowiedziała, jak psy asystenci są specjalnie szkolone. Wszystko ma na celu uspokojenie i ochronę właścicieli. Wybiera się do tego zazwyczaj łagodne i zrównoważone rasy, takie jak labradory czy golden retrievery. Kalvin jest nauczony, aby w razie potrzeby wywierać silny nacisk łapą lub całym ciałem, nawet gdy Evan siedzi na krześle.
- Przez lata obserwowaliśmy wiele anegdot o niesamowitych zmianach, jakie zaszły u dzieci z autyzmem i ich rodzin - powiedziała O'Haire, podkreślając potrzebę dalszych badań w tym temacie.
Czas oczekiwania na psiego asystenta trwa często parę lat, więc warto zapisać się od razu.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!