Elon Musk: Pierwsi ludzie pojawią się na Marsie w 2026 roku. Polecą tam Starshipem

Niedawno szef firmy SpaceX zapowiedział, że już w 2024 roku rozpocznie się kolonizacja Marsa, gdyż wyląduje tam pierwszy pojazd kosmiczny, a teraz dowiadujemy się, że dwa lata później pojawią się tam ludzie.

Obie daty są nieprzypadkowe. Co 26 miesięcy Czerwona Planeta zbliża się do Ziemi. Wówczas pojawia się okno startowe, które umożliwia tam najkrótszy lot. Musk wybrał rok 2024 na pierwszy lot statku Starship, gdyż będzie on gotowy do podróży kosmicznych w połowie 2022 roku, więc nie załapie się już na szybki lot w tym roku.

Rok 2024 wydaje się być najlepszy dla pierwszej misji bezzałogowej, a 2026 rok dla załogowej. Do tego czasu SpaceX i NASA opracują już potrzebne technologie, z myślą o kolonizacji Księżyca, które pozwolą również ułatwić podróż na Marsa i przeżycie tam astronautów.

Reklama

Niestety, miliarder nie ujawnił większej ilości szczegółów planowanej przez siebie załogowej misji na Marsa. Nie wiadomo, ile osób uda się w tę niebezpieczną podróż, która będzie trwała w jedną stronę ok. 6 miesięcy. Nie jest też jasne, ile spędzą dni na tej tajemniczej planecie i czy w ogóle wrócą. Musk jakiś czas temu powiedział, że pierwsi kolonizatorzy będą prawdziwymi twardzielami, którzy będą musieli liczyć się z faktem braku możliwości szybkiego powrotu na Ziemię.

Musk jakiś czas temu zapowiedział, że do roku 2050 chce wysłać na Marsa ponad milion ludzi swoimi statkami Starship. Recykling rakiet i silników ma pozwolić obniżyć koszty takich podróży do zaledwie kilku milionów dolarów. Oznacza to, że za śmieszne pieniądze będzie można organizować tam podróże praktycznie każdego dnia oraz w taki sposób transportować tam surowce i sprzęt, które pozwolą na przeżycie tysiącom ludzi w pierwszych wybudowanych tam bazach.

Chociaż plany szefa SpaceX bardzo cieszą i napawają optymizmem w kwestii rozpoczęcia nowej ery podboju kosmosu i uczynienia z nas cywilizacji międzyplanetarnej, to jednak ciężko jest uwierzyć, że pierwsi ludzie będą mogli pospacerować po powierzchni Czerwonej Planety już za niespełna 5 lat. Tak czy inaczej, trzymamy mocno kciuki za realizację tych pięknych planów i czekamy na więcej ciekawych wieści w tej sprawie od Muska.

Źródło: GeekWeek.pl/Space.com/Elon Musk/Twitter / Fot. SpaceX

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy