Reklama

Falcon Heavy wyniesie na orbitę tajemniczy, nowy i większy pojazd Pentagonu

SpaceX intensywnie pracuje nad nowy systemem transportu międzyplanetarnego w postaci statku Starship i rakiety SuperHeavy. Zanim będą jednak latały, zobaczymy na niebie jeszcze raz Falcona Heavy w nietypowej misji.

Jest to obecnie najpotężniejsza wykorzystywana na świecie rakieta, która do tej pory odbyła tylko 3 loty. Zapowiada się, że najbliższy będzie spektakularny, ponieważ będzie on przedsięwzięciem realizowanym dla Pentagonu. Firma Elona Muska wygrała właśnie przetarg na tajną misję armii USA. Kontrakt wart jest aż 316 milionów dolarów.

Co niezwykłe, za tę kwotę ma odbyć się tylko jeden start, więc chodzi o coś naprawdę wielkiego. Możemy domyślać się, że jest to jakiś niezwykle zaawansowany satelita szpiegowski lub pojazd kosmiczny nowej generacji, który jest na tyle duży, że musi zostać wyniesiony na orbitę za pomocą najpotężniejszej rakiety, jaką jest właśnie Falcon Heavy.

Reklama

Z ujawnionych informacji wynika, że SpaceX na potrzeby tej misji będzie musiało zmodyfikować osłonę ładunku, a w zasadzie ją wydłużyć. Ale to nie wszystko. W grę wchodzi również pionowa integracja ładunku, co oznacza, że firma będzie musiała nieco zmodyfikować słynną platformę LC-39A, skąd niedawno odbył się eksperymentalny, załogowy lot kapsułą Dragon-2 do kosmicznego domu.

Eksperci spekulują, że możemy mieć do czynienia z nowym pojazdem badawczym. Być może będzie to następca mini-wahadłowca X-37B, który lata na orbitę od wielu lat i spędza tam coraz więcej czasu. Niedawno NASA zapowiedziała, że ma zamiar prowadzić eksperymenty na orbicie związane z przygotowaniem załogowego lotu na Księżyc. Nowy pojazd miały umożliwić realizację eksperymentów zakrojonych na dużo większą skalę.

Źródło: GeekWeek.pl/SpaceX/DoD / Fot. SpaceX

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy