Galaktyka Trójkąta w 665 milionach pikseli zapiera dech w piersi

Kosmiczny Teleskop Hubble’a kolejna raz zachwyca wykonanymi przez siebie obrazami. Tym razem naszym oczom ukazał on niezwykłą galaktykę Trójkąta na gigantycznym, zawierającym 665 milionów pikseli obrazie.

Obiekt ten jest fascynujący nie tylko z racji swojego piękna i tajemniczości, ale przez bliskość. Galaktyka Trójkąta jest jedną z najbliższych Ziemi, oczywiście jak na warunki Wszechświata, bo znajduje się zaledwie 3 miliony lat świetlnych od nas. Obiekt jest też trzeci co do wielkości w naszej Lokalnej Grupie Galaktyk i ma średnicę 60 tysięcy lat świetlnych.

Obraz wykonany przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a rozpieszcza szczegółami. Właśnie tak powinny wyglądać wszystkie zdjęcia obiektów przemierzających przestrzeń kosmiczną publikowane w globalnej sieci. Szczególnie jest to istotne, gdy mamy do czynienia z najmłodszymi, którzy oglądają je w celach edukacyjnych.

Reklama

Messier 33 lub NGC 598 jest galaktyką spiralną. W jej grupie ukazanej na zdjęciu możemy zobaczyć aż 40 miliardów gwiazd. Wyobraźcie sobie, że tylko jedną z nich jest np. nasze Słońce, które posiada układ planetarny i nas żyjących na jednej z planet, Ziemi. Takich galaktyk jak NGC 598 w całym Wszechświecie są miliardy, a każda z nich posiada miliardy gwiazd.

Stworzona z 665 milionów pikseli panorama powstała z wykonanych przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a aż 54 oddzielnych obrazów. Dzięki tej niezwykłej mozaice, naukowcy mogą przyjrzeć się bliżej procesom śmierci i narodzin gwiazd. Pozwoli to im poszerzyć swoją widzę na temat ewolucji gwiazd i lepiej zrozumieć takie procesy zachodzące w burzliwej historii formowania się naszej galaktyki i Układu Słonecznego.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama