Reklama

Gdzie oglądać Perseidy? Tutaj w Polsce najlepiej obserwować niebo

Choć sytuacja z zanieczyszczeniem światłem w Polsce nie należy jeszcze do najtragiczniejszych, warto zaznaczyć, że w wielu miejscach naszego kraju widok Drogi Mlecznej staje się rzadkością. Coraz mniejsze obszary wymykają się destrukcyjnemu wpływowi lamp ulicznych, które z jednej strony mają służyć bezpieczeństwu, jednak z drugiej niszczą perspektywę na największy cud świata, jakim jest widok nocnego nieba.

  • W 1994 roku intensywne trzęsienie ziemi spowodowało awarię prądu w Los Angeles. Zgasły światła, zniknęło zanieczyszczenie światłem, a zaniepokojeni mieszkańcy miasta dzwonili na numery alarmowe, raportując widok srebrzystej chmury przecinającej nieboskłon. 
  • Czy to była inwazja obcych? Okazało się, że obiekt obserwowany przez mieszkańców był pasem Drogi Mlecznej, której nigdy dotąd nie mieli okazji zaobserwować.

Przedstawiona sytuacja może okazać się na swój sposób zabawna, bo dla wielu osób widok gwiazd na nieboskłonie jest czymś naturalnym. Ukazuje ona jednak ogromny problem, którego ofiarami stają się mieszkańcy zurbanizowanych terenów już nie tylko w Ameryce Północnej, ale również w Polsce. Coraz większe obszary naszego kraju stają się ofiarami deficytu ciemnego nieba. 

Reklama

Gdzie zatem pojechać, aby zobaczyć najlepsze niebo w Polsce? Szczególnie teraz, gdy na niebie można obserwować Perseidy. Wskazówką okazać się może ten właśnie artykuł.

Na mapie zanieczyszczenia światłem w Polsce wyróżniają się trzy obszary o niskim poziomie natężenia sztucznego światła. Obejmują one szczególnie województwa zachodniopomorskie, warmińsko-mazurskie, część podlaskiego, lubelskie oraz podkarpackie.

Zachodniopomorskie niebo ma tych miejsc najwięcej

Najrozleglejszy obszar ciemnego nieba rozciąga się w północno-zachodniej części naszego kraju. Obejmuje on w większości województwo zachodniopomorskie, ale po części dotyka także pomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Poza małymi wyjątkami można powiedzieć, że rozciąga się on od linii brzegowej Morza Bałtyckiego aż do Drawieńskiego Parku Narodowego, a także w szerz od Stargardu Szczecińskiego do Wałcza, Szczecinka, czy nawet Kościerzyny w województwie pomorskim.

Na tym obszarze istnieje wiele interesujących miejscowości, z których można prowadzić obserwacje astronomiczne. W okolicy Drawieńskiego Parku Narodowego sprawdzonymi miejscówkami okażą się Pestkownica, Zatom oraz wieś Jelenie. Są to miejsca na uboczu od cywilizacji, a zatem nieskażone zanieczyszczeniem światła z dużych miast. Ponadto wartymi uwagi okażą się również miejscowości takie, jak Radowo Małe w okolicach Szczecina, Przemysław w drodze z Łobezu na Sosnowo, a także Gmina Bobolice oraz okolice Miastka nad rzeką Studnicą.

Cała Warmia i Mazury poza kilkoma miastami

Innym rozległym obszarem o niskim zanieczyszczeniu światłem w Polsce jest jej północno-wschodnia część. Ten obszar obejmuje właściwie całe województwo warmińsko-mazurskie poza Olsztynem, Szczytnem, Kętrzynem, Giżyckiem, Suwałkami, Ełkiem i Mrągowem, a także część województwa podlaskiego. 

Wśród najbardziej interesujących lokalizacji tego regionu zdają się być okolice Grotowa w powiecie bartoszyckim, Ksebki w gminie Turośl, a także Dobarz i Gugny w gminie Trzcianne.

Przy wschodniej granicy Polski na nocnym niebie też wiele widać

Interesującym obszarem ze względu na dobre warunki do obserwacji gwiazd okazuje się również kilka miejscowości w województwie lubelskim. Na północy województwa relatywnie niskim zanieczyszczeniem światłem cieszą się okolice miejscowości Brus niedaleko Włodawy, Zahajki w gminie Drelów, a także Tarnawa Duża w Gminie Turobin.

Z dala od wpływu wielkomiejskich terenów znaleźć się można także przebywając w Kryszynie w powiecie tomaszowskim, w Dębach niedaleko Hrebennego, a także w Dorbozach w powiecie biłgorajskim.

Najlepsze niebo w Polsce jest w Bieszczadach

Mimo, że południowo-wschodnia część kraju nie cieszy się najrozleglejszymi obszarami czystego nieba, to niewątpliwie podkarpackie jest województwem, w którym niebo jest najciemniejsze. Dobre warunki do obserwacji nieba panują w Bieszczadach.

Właściwie każda miejscowość na południe od Sanoka i Ustrzyk Dolnych nadaje się do prowadzenia obserwacji astronomicznych na dobrym poziomie. Szczególnie interesujące okazują się jednak Baligród, Cisna, Lutowiska, Jaśliska oraz Czarna.

Co z pozostałymi miejscami w Polsce?

Niniejsze zestawienie odnosi się do miejsc objętych strefą najmniejszego zanieczyszczenia światłem w Polsce. To właśnie w wymienionych obszarach oraz miejscowościach panują najlepsze warunki do obserwacji nieba. W pozostałych częściach naszego kraju są one zauważalnie gorsze. Wpływa na to nieprzemyślana infrastruktura oświetleniowa oraz nadmiar lamp ulicznych w miejscach, gdzie nie do końca są one potrzebne, ale nie tylko. Nie oznacza to oczywiście, że z tych obszarów nieboskłon jest niedostępny dla obserwatorów nocnego nieba. Drogi Mlecznej nie widać tylko w dużych miastach. Na ich obrzeżach przy odrobinie szczęścia powinna być dostrzegalna bez problemu, natomiast z obszarów wymienionych w tym artykule widać ją już na pewno.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: astronomowie | turystyka alternatywna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy