Gigantyczna asteroida zbliża się do Ziemi. Większa od Wieży Eiffla

NASA podaje, że do Ziemi zbliża się asteroida 2006 HV5, której średnica jest większa, niż wysokość wieży Eiffla. Według obliczeń Centrum Badań Obiektów Bliskich Ziemi minie naszą planetę z prędkością przekraczającą 63 tysiące kilometrów na godzinę.

Według raportu NASA, do Ziemi z dużą prędkością zbliża się asteroida średnicą przekraczająca wysokość wieży Eiffla. Przewiduje się, że najbliżej Ziemi będzie 26 kwietnia i minie naszą planetę w odległości 6,3 razy większą od dzielącej nas od Księżyca, co odpowiada około 2,4 milionom kilometrów. W skali kosmicznej to jednak w dalszym ciągu bardzo blisko. Dla porównania najbliższa nam planeta Wenus znajduję się w średniej odległości 61 milionów kilometrów od nas.

Czym są asteroidy

Asteroidy to kawałki skał planet, powstałe miliardy lat temu podczas kształtowania się Układu Słonecznego. Zazwyczaj znajdują się w tak zwanych pasach asteroid, ale zdarza się, że zbaczają z kursu i wędrują w różne zakątki kosmosu. Nasz układ posiada Pas Planetoid krążący wokół Słońca, między Marsem a Jowiszem, w zawierający wiele ciał różnej wielkości

Reklama

Najmniejsze z nich mierzą około 9 metrów, natomiast największe osiągają setki kilometrów średnicy. Obserwowanymi przez nas planetoidami, czyli największymi asteroidami, znajdującymi się w Układzie Słonecznym, są Ceres o średnicy około 944 kilometrów oraz Westa o średnicy 525 kilometrów.

Asteroida 2006 HV5

Asteroida 2006 HV5 stanowi jeden z wielu obiektów aktualnie znajdujących się blisko Ziemi, które naukowcy stale monitorują. Near-Earth Objects, czyli NEOs są to wszystkie ciała astronomiczne, które przelatują obok orbity Ziemi w promieniu około 48 milionów kilometrów. Jednak niektóre z nich określane są mianem „obiektów potencjalnie niebezpiecznych”. Zalicza się do nich obiekty, które mają co najmniej 150 metrów średnicy i mogące zbliżać się do orbity Ziemi na odległość nie mniejszą, niż 7,48 milionów kilometrów.

Aktualnie NASA zidentyfikowała około 2300 potencjalnie niebezpiecznych obiektów. Oznacza to, że z biegiem stuleci i tysiącleci, orbita asteroidy może się zmienić na taką, która potencjalnie doprowadzi do zderzenia z Ziemią. Jednak, jeżeli chodzi o 2006 HV5, występuje bardzo małe podobieństwo, że uderzy w Ziemię. Zbliżająca się do naszej planety asteroida mierzy 400 metrów średnicy

Dla porównania meteor czelabiński, który w 2013 roku wszedł w atmosferę Ziemi miał zaledwie 20 metrów średnicy. Przelot tego obiektu miał miejsce nad południowym Uralem 15 lutego 2013 roku. Po wejściu w atmosferę kosmiczny pocisk rozpadł się na wysokości 28,7 kilometrów. Jednak w wyniku przelotu i eksplozji asteroidy ucierpiało wiele budynków i oraz ludzie.

NASA cały czas pracuje nad udoskonaleniem systemów wykrywania nawet najmniejszych asteroid w pobliżu Ziemi. Wykrywamy coraz więcej obiektów w coraz szybszym tempie, zazwyczaj parę dni przed tym, jak zbliżają się do naszej planety.   

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NASA | asteorida | uderzenie asteroidy | planetoidy | pas planetoid
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama