Jeff Bezos ma pomysł na pozbycie się śmieci… wyrzućmy je w kosmos

Kosmiczna podróż natchnęła najbogatszego człowieka świata i postanowił podzielić się z nami jednym z nowych pomysłów dotyczących ochrony naszej planety.

Jeff Bezos po powrocie na Ziemię udzielił wywiadu, w którym podzielił się swoimi przemyśleniami po kosmicznej podróży, zapewniając, że teraz lepiej niż kiedykolwiek zdaje sobie sprawę z konieczności ochrony środowiska. - Żyjemy na tej pięknej planecie. Nie wyobrażasz sobie, jak cienka jest atmosfera, kiedy widzisz ją z kosmosu. Żyjemy w niej i wygląda na ogromną. Czujemy, że jest ogromna i odmawiamy traktowania jej odpowiednio. Kiedy dostajesz się w kosmos i widzisz ją, wiesz, jak cienka i wrażliwa jest - tłumaczy. W związku z tym wpadł na pomysł, jak lepiej zadbać o środowisko - jego zdaniem musimy przenieść cały trujący ciężki przemysł w kosmos.

Reklama

- Musimy przenieść cały ciężki przemysł, zanieczyszczający planetę przemysł w kosmos i pozostawić Ziemię takim pięknym klejnotem, jakim jest. Oczywiście zajmie to dekady, zanim uda nam się osiągnąć cel, ale musimy zacząć. Wielkie rzeczy zaczynają się od małych kroków - tłumaczył w wywiadzie dla NBC News. Pytanie tylko, czy jego wizja nie jest przypadkiem krokiem wstecz? Próba produkcji czegokolwiek w warunkach zerowej grawitacji byłaby koszmarem, a do tego kosztującym niewyobrażalne pieniądze, a poza tym chodzi nam raczej o to, żeby ograniczyć emisje i śmiecenie, a nie przenieść je w inne miejsce i udawać, że nie ma problemu. 

Wystarczy tylko przypomnieć, że robiliśmy tak już wiele lat temu, tyle że nie wysyłając wszystko w kosmos, a wyrzucając w miejsca, które uznaliśmy za „mniej wartościowe” - w ten oto sposób powstał choćby śmietnik nuklearny w Nevadzie, a dokładniej miejscu świętym dla rdzennych plemion. To tylko jeden z przykładów tzw. stref poświęcenia, czyli obszarów trwale uszkodzonych w wyniku poważnych zmian środowiskowych wywołanych niepożądanym użytkowaniem, cena płacona przez lokalne społeczności za rozwój przemysłowy. Teraz zaś Jeff Bezos chce zrobić z przestrzeni kosmicznej kolejną taką strefę, ale miejmy nadzieję, że nie znajdzie zwolenników.

Źródło: GeekWeek.pl/The Verge

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy