Kiedy wypada i ile trwa najkrótszy dzień w 2022 roku?

Coraz krótsze dni dają się nam we znaki od końca października. Po zmianie czasu to jeszcze bardziej zauważalne. Kulminacja takiego stanu nadejdzie w momencie przesilenia zimowego. Kiedy jest najdłuższa noc i najkrótszy dzień w 2022 roku?

Co się dzieje podczas przesilenia zimowego?

Przesilenie zimowe to zwyczajowa nazwa zjawiska, jakim jest wędrówka Słońca po zwrotniku Koziorożca. Ma ona nieodłączny związek z rokiem słonecznym, a przede wszystkim jego długością. Dla określenia przesilenia zimowego w danym roku kalendarzowym należy również pamiętać o latach przestępnych. By określić, że w danym dniu występuje przesilenie zimowe, konieczne jest dokonanie się dwóch warunków:

  • Słońce musi górować w zenicie,
  • Słońce znajduje się w zwrotniku Koziorożca.

Jeśli zaistnieją oba warunki, mówimy o przesileniu zimowym. Jest to również najkrótszy dzień, a zarazem najdłuższa noc w roku dla mieszkańców półkuli północnej.

Reklama

Z przesileniem zimowym związany jest również jeszcze jeden termin — astronomiczna zima. To właśnie w dniu przesilenia możemy mówić o rozpoczęciu zimy, nawet mimo faktu, że śnieg za oknem widzieliśmy nawet miesiąc wcześniej.

Kiedy jest przesilenie zimowe w 2022 roku i ile trwa wtedy dzień i noc?

W 2022 roku przesilenie zimowe, a więc także początek astronomicznej zimy, będzie miało miejsce 21 grudnia, czyli w ostatnią środę przed świętami Bożego Narodzenia. Warto pamiętać, że najdłuższa noc i najkrótszy dzień różnią się długością w zależności od położenia miasta na mapie Polski.

Zobacz także: Nowe zdjęcia od NASA! Księżyc i Ziemia na fotkach z misji Artemis 1

21 grudnia 2022 najdłuższy dzień w Polsce będą mieli mieszkańcy Zakopanego, gdyż wschód Słońca będzie miał miejsce o 7:33, a zachód o 15:44. Oznacza to, że mieszkańcy stolicy Tatr będą, w teorii, cieszyć się promieniami słonecznymi przez 8 godzin i 11 minut.

Na drugim biegunie jest nadmorski kurort — Władysławowo. W popularnym "Władku" słońce wzejdzie o 8:08, a zajdzie o 15:21. Mieszkańcy tej nadmorskiej miejscowości mogą liczyć na promienie słoneczne przez 7 godzin i 13 minut, czyli bezmała godzinę mniej, niż osoby mieszkające w zimowej stolicy Polski.

Wpływ przesilenia zimowego na samopoczucie

Wbrew pozorom najkrótszy dzień i najdłuższa noc nie pozostają bez wpływu na nasze samopoczucie. Najczęściej odnotowywany jest spadek nastroju, który wynika z niedoboru witaminy D w organizmie. Jest ona uzupełniana, w pewnym stopniu, przez ekspozycję na promieniowanie słoneczne, a ich brak w tym okresie może szczególnie negatywnie wpłynąć na nasz nastrój.

Na samopoczucie w okolicach przesilenia zimowego najmocniej zareagują osoby, których adaptacja do warunków pogodowych jest niższa, niż w przypadku ogółu społeczeństwa. Gdy stan obniżonego samopoczucie nie mija z czasem, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Czytaj również:

Tak zmieniała się Ziemia od czasu ostatniej załogowej misji na Księżyc! To już 50 lat

Multimiliarder wyśle ludzi na Księżyc. Elon Musk ma potężnego rywala

Tajemniczy międzygwiezdny przybysz opuszcza Układ Słoneczny. To koniec

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy