Nowe zdjęcia od NASA! Księżyc i Ziemia na fotkach z misji Artemis 1

Zdjęć z kosmosu nigdy za wiele, a każda nasza wyprawa poza ziemską skałę to idealna okazja do tego, aby wzbogacić kosmiczny album. Jak łatwo się domyślić, nie jedną, a wiele takich okazji miała misja Artemis 1. NASA opublikowała nowe zdjęcia wykonane w okolicach Księżyca. Są naprawdę zjawiskowe!

Pamiątkowe zdjęcia od NASA

Niepublikowane wcześniej fotografie z misji Artemis 1 to wspaniała kolekcja, zawierająca obrazy z różnych momentów trwania tej bezzałogowej wyprawy statku Orion. Pośród uwiecznionych obrazów znalazło się miejsce na dość historyczną chwilę, kiedy to kapsuła Orion oddaliła się od Ziemi na rekordową odległość 430 tysięcy kilometrów i tym samym pobiła wynik osiągnięty w czasie trwania misji Apollo 13. Taka chwila zasłużyła na oddzielny obrazek.

Reklama

Od 1 grudnia trwa procedura powrotu Oriona na naszą planetę, tym samym trwa właśnie ostatni etap bezzałogowej misji Artemis 1. Na podsumowania całości przyjdzie jeszcze czas, natomiast zdaje się, że NASA i naukowcy sprostali zadaniu, jakim było przetestowanie Space Launch System 1 - dobrze spisała się również technologia, która mimo raczej niewielkich problemów ostatecznie nie zawiodła.

Kosmos jak na dłoni

Taka wyprawa kosmiczna nie obyła się oczywiście bez zaplecza fotograficznego. Kapsuła Orion została na Ziemi wyposażona w zestaw 16 kamer, których zadaniem była nie tylko nawigacja i wsparcie systemów, ale również uwiecznianie niektórych wiekopomnych chwil. Na statku znalazło się również miejsce na kamery GoPro HERO4 Black, które przy pomocy szerokokątnych soczewek mogły dostarczyć kilku wyjątkowych obrazków.

Z oczywistych względów, głównym bohaterem wykonanych w kosmosie zdjęć jest Księżyc, natomiast równie istotne role odgrywa sam Orion, podobnie jak... Ziemia. Nasza planeta znalazła się na kilku kadrach, a szczególne wrażenie robią te zestawiające ją z Księżycem.

Swoją drogą, obrazy te przywołują na myśl popularne słowa Carla Sagana, który skomentował fotografię naszej planety wykonaną przez sondę Voyager 1. Fotografia nosi nazwę Pale Blue Dot i została wykonana z odległości 6 miliardów kilometrów od powierzchni Ziemi. Co ciekawe, astronom sam wnioskował o wykonanie takiego historycznego ujęcia.

Chociaż fotografie zaprezentowane przez NASA cechuje zupełnie inna jakość i odległość od uwiecznianych obiektów, to pozwala wierzyć, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli podziwiać jeszcze piękniejsze i bardziej ekscytujące zdjęcia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: orion | Artemis | Kosmos | Księżyc | Ziemia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy