Kosmos dla wszystkich. Na ziemskiej orbicie powstaną trzy luksusowe hotele

Na ziemskiej orbicie, na wysokości 400 kilometrów ponad powierzchnią Ziemi, w nadchodzącej dekadzie powstaną trzy luksusowe hotele dla kosmicznych podróżników. Ceny biletów nie będą jakoś specjalnie wygórowane.

Wyprawa do Hotelu Aurora i 12-dniowy tam pobyt ma kosztować 9,5 miliona dolarów. Może to wydawać się astronomiczną kwotą, ale teraz żaden zwykły człowiek nie może polecieć w kosmos, bo agencje na to nie pozwalają. Amerykańska firma Orion Span, która odpowiedzialna jest za realizację tego niesamowitego projektu, zapewnia, że zainteresowanych nie brakuje, więc cała gra jest warta świeczki. Hotel powstanie w oszałamiającym tempie, bo będzie można wejść na jego pokład już w 2024 roku.

Aurora ma mieć powierzchnie 42 metrów kwadratowych, więc pomieści czterech podróżników i dwóch astronautów nadzorujących cały pobyt. Według planu, kosmiczny hotel ma okrążać Ziemię co 90 minut. Dzięki temu turyści będą mogli każdego ziemskiego dnia obserwować aż 16 wschodów i zachodów Słońca.

Reklama

Aby w ogóle móc skorzystać z oferty firmy Orion Span i spojrzeć na Błękitną Planetę z takiej perspektywy, z jakiej widziała ją garstka Ziemian, trzeba cieszyć się dobrym zdrowiem, przejść pomyślnie 3-miesięczne szkolenie, no i mieć wolne prawie 10 milionów zielonych. Z informacji ujawnionych przez firmę, chętnych jest już kilkaset osób, a w tym momencie wciąż projekt znajduje się w fazie wczesnej realizacji.

Amerykanie nie są jednak jedynymi, którzy chcą umożliwić podróże w kosmos dla bogaczy. Jakiś czas temu z podobnym pomysłem wyszli Rosjanie. Korporacja RKK Energia, czyli główny wykonawca kontraktów dotyczących obsługi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), chce zbudować do 2021 roku dodatkowy, niezwykle luksusowy moduł załogowy i podłączyć go do Stacji.

Ale to nie wszystko. Jeszcze jedną firmą, która chce zapewnić nieziemskie wrażenia swoim klientom jest amerykańska Gateway Foundation. Inżynierowie z Kalifornii zamierzają do roku 2025 zbudować na ziemskiej orbicie i oddać do użytku w 2027 roku pierwszy kosmiczny hotel o nazwie Von Braun Station. Ma to być duży obiekt, który pomieści nawet 400 osób. Na jego pokładzie będzie stworzona sztuczna grawitacja, więc warunki życia będą zbliżone do tych z Ziemi.

Firma planuje też oddanie do użytku dla turystów restauracje, kina, siłownie, areny sportowe, punkty medyczne, a nawet urządzać koncerty. Lot do kosmicznego hotelu będzie odbywał się specjalnymi statkami kosmicznymi. Najprawdopodobniej będą to mini-wahadłowce Dream Chaser od Sierra Nevada Corporation, które mają zacząć wykonywać misje dla NASA już za dwa lata. W grę wchodzą też kapsuły Dragon od SpaceX. Przedstawiciele Gateway Foundation obecnie prowadzą rozmowy z obiema firmami.

Źródło: GeekWeek.pl// / Fot. Orion Span/Gateway Foundation

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy