Łazik Perseverance znalazł na Marsie prawdziwy skarb. Co się w nim kryje?
Czy na Marsie istniało kiedyś życie? To właśnie w celu odpowiedzi na to pytanie łazik Perseverance został wysłany na Czerwoną Planetę i jak informuje NASA, właśnie pobrał najważniejsze jak dotąd próbki - nazywane wręcz "organicznym skarbem".
Jak informuje NASA, kilka z zebranych ostatnio przez łazik Perseverance próbek zawiera materię organiczną, sugerującą, że krater Jezero był 3,5 mld lat temu środowiskiem zdolnym do podtrzymywania życia. Co ważne, chociaż to nie pierwszy raz, kiedy naukowcy znajdują cząsteczki organiczne na Marsie, bo zarówno Perseverance, jak i wcześniej Curiosity, dokonały już takiego odkrycia, to w tym przypadku kluczową rolę odgrywa miejsce pobrania próbek, a mianowicie delta rzeczna.
Delty to struktury powstające w miejscach, gdzie rzeka uchodzi do większego zbiornika wodnego (morza lub jeziora), który charakteryzuje się nieznacznymi wahaniami poziomu wody, pełne mułu, piasku i innych transportowanych materiałów, w tym składników odżywczych podtrzymujących życie. W przypadku Marsa tą większą strukturą wodną było najpewniej jezioro kraterowe, co zdaniem naukowców oznacza, że jeśli na tej planecie kiedykolwiek było życie, to jego ślady znajdziemy najpewniej właśnie tutaj.