Najdłuższy dzień w roku. Kiedy zaczyna się astronomiczne lato w 2024 roku?

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
182
Udostępnij

Najdłuższy dzień w 2024 roku przypada na 20 czerwca. Wtedy dzień będzie trwał 16 godzin i 46 minut, co oznacza, że będzie dłuższy o 9 godzin i 7 minut od najkrótszego dnia 2023 roku, który wypadł 22 grudnia. Warto jednak pamiętać, że czas trwania najdłuższego dnia może nieco różnić się w zależności od miejsca w Polsce.

Zachód Słońca nad morzem w dniu przesilenia letniego.
Zachód Słońca nad morzem w dniu przesilenia letniego.Marcin NowakReporter

20 marca 2024 miała miejsce równonoc wiosenna. Od tego momentu dni są już dłuższe od nocy. Teraz czas na przesilenie letnie.

W astronomii przesilenie letnie sygnalizuje zakończenie wiosny i nadejście lata na półkuli północnej. Lato trwa aż do równonocy jesiennej, która w 2024 roku wypada 22 września w niedzielę.

Podczas przesilenia letniego Słońce znajduje się w swoim najbardziej północnym punkcie na nieboskłonie, jak obserwowane z Ziemi.

Zjawiska przesileń: najdłuższy i najkrótszy dzień roku

Rok astronomiczny obfituje w wiele fascynujących zjawisk, z których przesilenia są jednymi z najbardziej znaczących. Przesilenie letnie i przesilenie zimowe wyznaczają momenty w roku, kiedy dzień jest najdłuższy oraz najkrótszy. To zjawisko jest bezpośrednio związane z nachyleniem osi Ziemi oraz jej ruchem orbitalnym wokół Słońca.

Najdłuższy dzień roku i przesilenie letnie

Przesilenie letnie występuje zazwyczaj 20 lub 21 czerwca na półkuli północnej i jest to moment, w którym Słońce osiąga swoje najwyższe położenie na nieboskłonie. W tym dniu, zwanym również dniem lata, mamy do czynienia z najdłuższym dniem i najkrótszą nocą w całym roku. Jest to wynik tego, że północna półkula jest maksymalnie nachylona w kierunku Słońca.

Najkrótszy dzień roku i przesilenie zimowe

Z kolei przesilenie zimowe przypada na 21 lub 22 grudnia i charakteryzuje się najkrótszym dniem oraz najdłuższą nocą w roku na półkuli północnej. Tego dnia Słońce osiąga swoje najniższe położenie na nieboskłonie w ciągu roku, a północna półkula jest najbardziej odchylona od Słońca.

Od kiedy dni stają się krótsze?

Po przesileniu letnim dni zaczynają stopniowo stawać się krótsze, co jest rezultatem zmieniającego się kąta nachylenia Ziemi w stosunku do Słońca. Proces ten trwa aż do przesilenia zimowego, kiedy to dni zaczynają znowu stopniowo się wydłużać.

Wpływ przesilenia letniego

Przesilenia znacząco wpływają na różnorodne kultury, będąc okazją do obchodów licznych festiwali i tradycji, które wywodzą się z dawnych wierzeń i stanowią celebrację światła podczas lata oraz symboliczne odrodzenie słońca w zimie.

Te zjawiska nie tylko są istotnymi momentami w kalendarzu astronomicznym, ale także oddziałują na rolnictwo, ekosystemy oraz nastrój i samopoczucie ludzi. Zarówno przesilenie letnie, jak i zimowe, choć są efemeryczne, przypominają o ciągłej zmienności i naturalnym rytmie świata.

Choć przesilenie letnie jest najdłuższym dniem na półkuli północnej, zazwyczaj nie wiąże się z najwcześniejszym wschodem Słońca, który zwykle następuje kilka dni wcześniej. Z kolei najpóźniejszy zachód Słońca obserwuje się właśnie w dniu przesilenia czerwcowego.

Na półkuli południowej, gdzie ten dzień oznacza przesilenie zimowe, najwcześniejszy zachód Słońca również występuje kilka dni przed przesileniem, natomiast najpóźniejszy wschód Słońca kilka dni później. Ten zjawisko wynika z różnic między czasem mierzonym przez zegary a czasem słonecznym.

Najdłuższy dzień w roku nie pokrywa się z najcieplejszym dniem. Zwykle najwyższe temperatury na półkuli północnej notuje się kilka tygodni, a nawet miesięcy po przesileniu. Wynika to z opóźnienia w nagrzewaniu się oceanów i lądów.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”
      Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”INTERIA.TVAFP
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      116
      Super
      relevant
      33
      Hahaha
      haha
      14
      Szok
      shock
      7
      Smutny
      sad
      8
      Zły
      angry
      4
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      182
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na