NASA pokazała statki kosmiczne. To w nich astronauci misji Artemis podbiją Księżyc

Trzy kapsułowe statki kosmiczne Orion zostały pokazane na najnowszym zdjęciu udostępnionym przez NASA. Każdy z nich obecnie znajduje się na innym etapie produkcji, ponieważ będą wykorzystywane kolejno przy misjach Artemis 2,3 oraz 4.

Trzy statki, trzy misje specjalne

Obecnie statki Orion znajdują się w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie. Każdy z nich przechodzi aktualnie inny etap produkcji w zależności od daty startu misji. Kolejno patrząc od lewej, pierwszy statek jest na najwcześniejszym etapie, drugi na średniozaawansowanym i trzeci, najbardziej po prawej, na zaawansowanym.  

Kapsuły zostały zaprojektowane w taki sposób, aby astronauci bezpiecznie dostali się na Księżyc, a następnie wrócili na Ziemię. Statek Orion został wyposażony w specjalną osłonę termiczną, która ochroni załogę podczas wejścia w ziemską atmosferę. Według danych podanych przez NASA jednostka będzie w stanie wytrzymać temperaturę sięgającą 2760 stopni Celsjusza.  

Reklama

Artemis 2, Artemis 3, Artemis 4

Misja Artemis 2 ma wystartować już pod koniec przyszłego roku. Od czerwca załoga przygotowuje się do misji, zapoznając się z układami sterującymi statku w symulatorach Oriona w NASA Johnson Space Center w Houston. Celem tej misji jest jedynie okrążenie naszego naturalnego satelity i bezpieczny powrót na Ziemię. Nie będzie to jeszcze wyczekiwany przez wszystkich powrót na Księżyc. 

Misja Artemis 3 według wstępnych planów ma wystartować w 2025 roku i właśnie jej celem będzie wylądowanie na Księżycu. Statek Orion przeznaczony do tej misji ostatnio został poddany próbom ciśnieniowym i szczelności. Będzie to pierwsze od 50 lat lądowanie człowieka na Księżycu. 

Misja Artemis 4 natomiast jest jeszcze na tak wczesnym etapie planowania, że jedyne co wiemy to to, że prawdopodobnie wystartuje w 2028 roku. Celem tej misji również będzie przetransportowanie astronautów na powierzchnię Księżyca.  

Historia Oriona

Pierwszy model Oriona przeszedł chrzest bojowy w ramach misji Artemis 1 w 2022 roku. Wtedy statek kosmiczny przebył odległość z Ziemi na Księżyc i z powrotem. Stał się najszybszym statkiem kosmicznym w historii, gdy wracając, uderzył w ziemską atmosferę z prędkością 39 590 kilometrów na godzinę.  

Misja Artemis 1 miała na celu przetestowanie zarówno samego Oriona, jak i rakiety Space Launch System w ramach przygotowań do załogowych misji na Księżyc.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NASA | Artemis | lot na ksiezyc | Księżyc
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy