NASA ujawniła potencjalne miejsca lądowania ludzi na Księżycu

Astronomowie mówią o osiągnięciu kolejnego kamienia milowego na drodze do powrotu na Księżyc, budowy tam pierwszej kolonii i pozostania na zawsze. Oto 9. regionów, w których mogą pojawić się astronauci w ramach misji Artemis III.

Astronomowie mówią o osiągnięciu kolejnego kamienia milowego na drodze do powrotu na Księżyc, budowy tam pierwszej kolonii i pozostania na zawsze. Oto 9. regionów, w których mogą pojawić się astronauci w ramach misji Artemis III.
NASA prezentuje potencjalne miejsca lądowania astronautów na Księżycu /NASA /materiały prasowe

NASA zorganizowała specjalną wideokonferencję, na której naukowcy ujawnili 9. obszarów idealnie nadających się do pierwszego w XXI wieku lądowania ludzi na Srebrnym Globie. Powrót na naturalnego satelitę naszej planety ma nastąpić już w 2025 roku, w ramach misji Artemis III. Astronauci dostarczeni zostaną na orbitę obiektu na pokładzie kapsuły Orion rakiety Space Lauch System (SLS), a później przejdą do statku Starship od SpaceX i wylądują na powierzchni.

Astronomowie przez ostatnie lata wnikliwie analizowali dane pozyskane przez sondy kosmiczne, w celu wybrania potencjalnych kandydatów na najbardziej dogodne miejsca. Przede wszystkim chodziło o cele naukowe i badawcze, ale nie bez znaczenia ma też stała możliwość komunikacji z Ziemią, mniejsze promieniowanie, dostęp do lodu wodnego czy kratery, w których można schronić się przed ekstremalną temperaturą.

Reklama

Astronauci wylądują w pobliżu południowego bieguna Księżyca

— Wybór tych regionów oznacza, że jesteśmy o jeden wielki krok bliżej powrotu ludzi na Księżyc, pierwszy raz od czasów programu Apollo — powiedział w oświadczeniu Mark Kirasich, zastępca administratora w Artemis Campaign Development Division w NASA. — Kiedy to zrobimy, nie będzie to podobne do żadnej wcześniejszej misji, ponieważ astronauci zapuszczają się w "ciemne obszary" wcześniej niezbadane przez ludzi i tym samym stworzą podwaliny pod przyszłe długoterminowe misje.

Wybrane regiony to: krater Faustini Rim A, szczyt niedaleko krateru Shackletona, Connecting Ridge, przedłużenie Connecting Ridge, dwa regiony na obrzeżu krateru Gerlache, de Gerlache-Kocher Massif, Haworth, Malapert Massif, Leibnitz Beta Plateau oraz dwa regiony na obrzeżu krateru Nobile i obręczy Amundsena.

Lądowanie na Księżycu ma nastąpić już w 2025 roku

Wszystkie wybrane miejsca są skupione w pobliżu południowego bieguna Księżyca. Ta wiadomość nie jest żadnym zaskoczeniem, ponieważ od jakiegoś czasu naukowcy wskazywali ten rejon ze względu na występowanie kraterów i znajdującego się w nich lodu wodnego. Jest on kluczowym elementem kolonizacji, ponieważ będzie z niego można pozyskać nie tylko wodę, ale również tlen i paliwo do zasilenia pojazdów.

NASA nie ukrywa, że obszar południowego bieguna Księżyca ma też wymiar eksploracyjny. Inżynierowie chcą tam przetestować wszelkiej maści pojazdy górnicze, które posłużą do wydobywania cennych surowców. W przyszłości na Srebrnym Globie mają powstać fabryki na potrzeby budowy obiektów kolonizacyjnych i rakiet z misjami np. na Marsa.

Tymczasem już 29 sierpnia, NASA zapowiada dziewiczy lot rakiety Space Launch System. W trakcie misji Artemis I, rakieta wyniesie w kosmos bezzałogową kapsułę Orion i wyśle ją w podróż wokół Księżyca. Następie kapsuła ma wylądować w wodach Oceanu Atlantyckiego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NASA | Kosmos
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy