NASA wyśle twoje imię w kosmos. Czas na zgłoszenie do końca roku

Ludzie z całego świata mogą dołączyć do misji NASA Europa Clipper i wysłać swoje imię na jeden z lodowych księżyców Jowisza, Europę. Na statku, oprócz zgłoszonych imion, zostanie wysłany również wiersz amerykańskiej poetki. Twoje imię przewędruje 2,6 miliarda kilometrów przestrzeni kosmicznej. Zgłoszenia zbierane są do 31 grudnia 2023 roku.

 Zgłoszenia zbierane są do końca roku
Zgłoszenia zbierane są do końca rokuMessage in a bottleNASA

Kampania „Wiadomość w butelce”

NASA zaprasza wszystkich chętnych do złożenia swojego podpisu w ramach kampanii “Message in a Bottle”, czyli wiadomość w butelce. Daje to możliwość wpisania swojego imienia na mikroczipie wraz z testem amerykańskiej laureatki poezji Ady Limón „Pochwała tajemnicy: wiersz dla Europy”. Chip zostanie wysłany na pokładzie statku kosmicznego NASA Europa Clipper na Europę, jeden z lodowych księżyców Jowisza.

Poetka Ada Limon została mianowana 24. laureatką poetyckiej konsultantki w dziedzinie poezji przez bibliotekarkę Kongresu Carlę Hayden w 2022 r. I ponownie powołana na drugą, dwuletnią kadencję w kwietniu 2023 r. Teraz jej wiersz zostanie uwieczniony na mikroczipie i wysłany wraz ze zgłoszonymi imionami w przestrzeń.

Misja NASA Europa Clipper ma się rozpocząć w październiku 2024 roku, jednak zgłoszenia przyjmowane są do końca tego roku. Swój wirtualny podpis można złożyć na oficjalnej stronie NASA w zakładce poświęconej informacjom na temat misji Europa Clipper.

Co więcej, witryna umożliwia również uczestnikom stworzenie i pobranie spersonalizowanej grafiki, ilustrującej imię na wiadomości w butelce na tle Europy i Jowisza, jako pamiątkę całego wydarzenia.

Witryna umożliwia również uczestnikom stworzenie i pobranie spersonalizowanej grafikiMessage in a bottleNASA

NASA zachęca do składania podpisów i dzielenia się swoim doświadczeniem w mediach społecznościowych za pomocą hasztagu #SendYourName. Kampania ma na celu nie tylko stworzenie możliwości bycia częścią podróży Europa Clipper dla ludzi z całego świata. Jest ona również idealnym połączeniem dziedzin nauki, sztuki i technologii.

Po prostu uwielbiam myśl, że nasze imiona będą podróżować po naszym Układzie Słonecznym na pokładzie statku kosmicznego odpornego na promieniowanie, który stara się odkryć tajemnice zamarzniętego księżyca Jowisza.
Powiedziała Nicola Fox, zastępca administratora misji naukowej NASA, Dyrekcja w Waszyngtonie.

Wiadomości wysyłane w kosmos

Cały zamysł kampanii „Wiadomość w butelce” oparta jest na wieloletniej tradycji NASA, która przy okazji misji kosmicznych stwarza możliwość wysyłania inspirujących wiadomości na statkach kosmicznych badających nasz Układ Słoneczny. Najsławniejszą wiadomością były zawarte na złotych dyskach dźwięki i obrazy mające ukazać różnorodność życia i kultur na Ziemi.

Voyager Golden Record, bo tak zostały nazwane, wysłane zostały jako wiadomość dla pozaziemskich cywilizacji lub ludzi z przyszłości, bądź dla kogokolwiek, kto będzie w stanie je odnaleźć i odczytać. Zostały one wysłane w 1977 roku przez NASA w ramach programu Voyager.

Te statki kosmiczne zostaną odszukane i znajdujące się na nich nagrania odtworzone, tylko jeśli we wszechświecie żyją zaawansowane i podróżujące przez kosmos cywilizacje. Jednakże wrzucenie tych butelek z wiadomością do kosmicznego oceanu mówi coś optymistycznego o życiu na tej planecie.
Carl Sagan, jeden z pomysłodawców Voyager Golden Record.

Misja Europa Clipper

Europa Clipper jest obecnie montowana, a całość prac jest transmitowana za pośrednictwem kanału YouTube.

Sonda ma zostać wystrzelona w październiku 2024 roku z Przylądka Canaveral na Florydzie. Po pokonaniu 2,6 miliarda kilometrów dotrze do systemu księżycowego Jowisza w 2030 roku. Następnie wykona około 50 okrążeń, przelatując obok Europy i przemierzając kolejne 800 000 kilometrów, podczas gdy zestaw instrumentów naukowych będzie gromadził dane na temat podpowierzchniowego oceanu, skorupy lodowej i atmosfery księżyca.

Głównym celem naukowym misji Europa Clipper jest ustalenie, czy pod powierzchnią Europy istnieją miejsca, w których mogłoby istnieć życie. Podstawowe założenia to zrozumienie natury skorupy lodowej i oceanu pod nią oraz zbadanie składu i geologii księżyca.

Ukraina. Ludzie nie chcą opuścić swoich domówDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas