Naukowcy z ciekawym odkryciem dotyczącym egzoplanet – mogą się różnić od Ziemi bardziej niż sądzono

Naukowiec z NOIRLAb i geolog z Uniwersytetu Stanowego w Kalifornii postanowili zbadać skład chemiczny „zanieczyszczeń” wokół białych karłów. Wyniki ich badań pokazały, że skaliste egzoplanety są jeszcze bardziej zdywersyfikowane niż pierwotnie sądzono.

Biały karzeł
Biały karzeł123RF/PICSEL

Astronomowie odkryli już w naszej galaktyce tysiące egzoplanet, czyli takich, które krążą wokół innej gwiazdy niż Słońce. Szczególne zainteresowanie doktor astronomii Siyi Xu i geologa Keitha Putrinki wzbudziły te, które krążą wokół białych karłów i powodują tzw. "zanieczyszczenie". Naukowcy postanowili oszacować skład chemiczny orbity zanieczyszczonych białych karłów, co stało się podstawą ich publikacji naukowej.

Odkryli oni, że skaliste egzoplanety są bardziej zdywersyfikowane niż wcześniej zakładano. Wyniki badań naukowców pokazały, że skały tych egzoplanet mają inny skład minerałów niż te na Ziemi.

Wydawałoby się, że o skalistych planetach powinniśmy wiedzieć najwięcej. W końcu na jednej z nich żyjemy. Okazuje się, że skaliste egzoplanety mogą się znacząco różnić od Ziemi. Drużyna składająca się z doktor astronomii Siyi Xu i Keitha Putrinki, geologa z Uniwersytetu Stanowego w Kalifornii postanowiła zbadać atmosferę zanieczyszczonych białych karłów, czyli gęstych i zapadających się pozostałości po gwiazdach, które nadal wytwarzają na tyle silne pole grawitacyjne, by wokół nich krążyły pozostałości po dawnych egzoplanetach.

Naukowcy zbadali atmosferę 23 takich obiektów, które znajdują się w odległości nie większej niż 650 lat świetlnych od Słońca. Okazało się, że w niektórych z nich zawartość minerałów różni się tak bardzo, że naukowcy musieli wymyślić dla skał nowe nazwy np. kwarcowy piroksenit.

Podczas, gdy niektóre z egzoplanet krążących po orbicie zanieczyszczonych białych karłów wyglądają podobnie do Ziemi, większość z nich ma typy skał egzotyczne dla Układu Słonecznego. Nie mają one odpowiedników w Układzie Słonecznym
wyjaśnia Siyi Xu.

Tak szeroko zakrojone badania były możliwe dzięki zastosowaniu Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Zaobserwowano, że skały egzoplanet krążących wokół białych karłów zawierają zdecydowanie więcej magnezu niż krzemu(Ziemia ma więcej krzemu). Co ciekawe, pierwiastki mają pochodzić z płaszcza egzoplanet, a nie ich skorupy.

60 lat od pojawienia się Gagarina w kosmosie. Wystartował trzyosobowy lot Sojuza na cześć astronauty AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas