Reklama

Niesamowite ujęcie z pokładu stacji kosmicznej na start statku Progress

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała jeden z najbardziej spektakularnych filmów nakręconych z orbity. Jest nim misja na ISS rosyjskiego statku transportowego Progress.

Wystartował on z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie 16 listopada 2018 roku z setkami kilogramów zapasów i kilkoma eksperymentami dla astronautów znajdujących się obecnie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Lot rosyjskiego statku Progress MS-10 uwiecznił na filmie poklatkowym Alexander Gerst, niemiecki astronauta, który uwielbia pokazywać fanom astronomii, na swoich profilach na serwisach społecznościowych, naszą piękną planetę z perspektywy kosmicznego domu.

Materiał filmowy pokazuje start rakiety Sojuz, jej lot, odłączenie się drugiego stopnia od pierwszego, wejście powrotne w atmosferę pierwszego stopnia oraz odłączenie się kapsuły od drugiego stopnia i zbliżanie się statku na orbicie do ISS. W sumie całe wydarzenie trwa 15 minut, ale po od 8 do 16-krotnym przyspieszeniu, ostatecznie film trwa 1 minutę i 25 sekund.

Reklama

Źródło: GeekWeek.pl/ESA / Fot. ESA

Geekweek

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama