Obserwatorium Gaia ujawnia pół miliona nowych gwiazd i 150 000 asteroid

Obserwatorium kosmiczne Gaia należące do Europejskiej Agencji Kosmicznej niestrudzenie pracuje nad tym, aby dostarczyć nam jak najdokładniejszy obraz naszej galaktyki. Najnowsze dane zebrane w ramach misji Gaia są ogromne, ujawniając pół miliona gwiazd w pobliskiej gromadzie oraz około 156 000 asteroid.

Obserwatorium Gaia pracuje na pełnych obrotach

Europejska Agencja Kosmiczna właśnie opublikowała najnowszą partię danych z kosmicznego obserwatorium Gaia. Sonda zdołała zidentyfikować pół miliona gwiazd w pobliskiej gromadzie oraz orbity około 156 000 asteroid. Jest to już trzecia część publikacji danych Gaia, których pierwsza partia ukazała się w czerwcu 2022 roku.  

Obserwatorium Gaia znajduje się w przestrzeni kosmicznej od 2013 roku. Celem misji jest stworzenie niezwykle precyzyjnej, trójwymiarowej mapy obejmującej miliony gwiazd w całej naszej Drodze Mlecznej oraz poza nią. Ma za zadanie odwzorować nie tylko ruchy obiektów, ale również ich jasność, kształt, temperaturę oraz w miarę możliwości skład.

Reklama

Cały ten ogromny zapis danych o naszej galaktyce ma przynieść odpowiedzi na ważne pytania związane z pochodzeniem, strukturą i historią ewolucji Drogi Mlecznej.  

Najnowsze dane odkrywają kolejne tajemnice Drogi Mlecznej

Astronomowie naliczyli pół miliona nowoodkrytych gwiazd, co jednak stanowi zaledwie garstkę w porównaniu z danymi z poprzedniej publikacji, które obejmowały 1,8 miliona z północnej części galaktyki.  

Nowoodkryte gwiazdy znajdują się w Omega Centauri, czyli największej gromadzie kulistej obserwowalnej z Ziemi. Jest to grupa gwiazd oddalona od Ziemi o 17 000 lat świetlnych znajdująca się w gwiazdozbiorze Centaura.  

Zestaw danych przesłanych przez obserwatorium Gaia jest potężny. Dotyczy nie tylko nowo odkrytych gwiazd, ale również szczegółowo opisuje ich zmienność. Odkrytych zostało również tysiące asteroid wraz z opisem ich orbit oraz uzyskaliśmy bliższe spojrzenie na setki możliwych soczewek grawitacyjnych dostrzeżonych przez Gaia.  

Dalsze obserwacje obejmujące obszary podobne do Omega Centauri mogą dostarczyć informacji dotyczących starzenia się i ewolucji gwiazd czy całych galaktyk. ESA planuje publikacje kolejnych materiałów z kosmicznego obserwatorium na rok 2026, które dotyczyć ma ośmiu kolejnych obszarów badanej przestrzeni.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sonda kosmiczna | ESA | NASA | gromada gwiazd | gromada kulista | droga mleczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy