openSPACE uruchomione. Centrum Badań Kosmicznych udostępniło dane z 47 lat

Centrum Badań Kosmicznych PAN uruchomiło platformę openSPACE, która jest ogromnym źródłem danych zebranych w trakcie prawie 50 lat badań prowadzonych przez instytut. Są to m.in. dane satelitarne Ziemi pozyskane przez polskie satelity konstelacji BRITE – Lem oraz Heweliusz. Repozytoria są otwarte i dostęp oferowany jest za darmo.

Polacy również mieli ogromny wkład w badania nad kosmosem, czego dobrym dowodem jest platforma openSPACE. To ogromny zbiór danych, który został udostępniony przez Centrum Badań Kosmicznych PAN. Instytut niedawno otworzył swoje obserwatorium w Chile. Co znajdziemy w repozytoriach?

Dane z openSPACE to wyniki badań z prawie 50 lat

Centrum Badań Kosmicznych PAN udostępniło w ramach openSPACE dane zebrane na przestrzeni aż 47 lat działalności instytutu. Są to m.in.:

Reklama
  • blisko 400 stron danych grawimetrycznych i klinometrycznych
  • dane z obserwacji satelitarnych Ziemi, w tym te pozyskane dzięki pierwszym polskim satelitom naukowym konstelacji BRITE — Lem i Heweliusz
  • doktoraty i habilitacje pracowników CBK PAN
  • patenty, a także schematy budowy polskiej kosmicznej aparatury naukowej, w tym tej wykonanej na potrzeby satelitów serii BRITE
  • pomiary z należącej do Centrum Badań Kosmicznych PAN unikatowej aparatury Laboratorium Czasu i Częstotliwości

Łącznie jest to aż 950 tysięcy stron danych zbieranych przed blisko pięć dekadLem oraz Heweliusz to polskie satelity wchodzące w skład konstelacji BRITE, które analizują najjaśniejsze gwiazdy na niebie. W openSPACE są również dane zebrane przez rodzime jonosondy stworzone przez CBK PAN, ktre zebrały pomiary ziemskiej jonosfery.

Centrum Badań Kosmicznych PAN udostępnia dane za darmo

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że udostępnione repozytoria zostały oddane za darmo w ręce wszystkich zainteresowanych. Dostęp mogą uzyskiwać pasjonaci kosmosu, amatorzy astronomii, dziennikarzu oraz inni chętni. Warto też zwrócić uwagę na to, że repozytoria można wykorzystać bez opłat nie tylko w celach naukowych, ale także komercyjnych. Zasoby są dostępne pod adresem data.cbkpan.pl. W celu ułatwienia znalezienia konkretnych informacji użytkownicy mają do dyspozycji wyszukiwarkę, która to wspiera wyszukiwanie zaawansowane.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | Polska Akademia Nauk | badania | dane
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy