Reklama

Pełnia Księżyca w lipcu 2022. Koźli Księżyc będzie jaśniejszy i zachwyci

Pełnia Księżyca w lipcu to wyjątkowy spektakl. Ziemski satelita jest znacznie większy i jaśniejszy. Niebo ogarnie Koźli Księżyc i w tym roku, aby go obejrzeć, nie trzeba zarywać nocki. O której godzinie będzie pełnia Księżyca w lipcu 2022 oraz skąd wzięła się nazwa Koźli Księżyc.

Pełnia Księżyca w lipcu 2022. Kiedy i o której godzinie?

Co miesiąc nasz satelita przesuwa się w stronę Ziemi i znajduje dokładnie naprzeciwko Słońca. Pełnia Księżyca w lipcu to niezwykły pokaz, bo satelita znajdzie się w odległości 363 666 km od naszej planety

Promienie słoneczne odbiją się od jego pełnej tarczy, a Superksiężyc "urośnie" o 14 procent i będzie świecił o 30 procent jaśniej.

Zobacz także: Człowiek coraz bliżej powrotu na Księżyc! NASA podała datę startu misji Artemis-1

Reklama

Pełnia Księżyca w lipcu 2022: kiedy i o której godzinie ją oglądać? Błyszczący i idealnie okrągły pojawi się na niebie w środę, 13 lipca. Punkt kulminacyjny lipcowej pełni i maksimum tego zjawiska to godz. 21.38. 

Koźli Księżyc. Skąd wzięła się nazwa pełni w lipcu?

Pełnia Księżyca w lipcu nazywana Koźlim Księżycem jest nieprzypadkowa. Ziemski satelita i jego cykle stanowiły dla naszych pokoleń pewnego rodzaju kalendarz, według którego ustalono mijające lata czy wyznaczano czas zbiorów. 

Skąd wzięła się nazwa pełni Księżyca w lipcu? Koźli Księżyc nawiązuje do samców saren, czyli kozłów. Zwierzęta te, co roku zrzucają poroże, które zaczynają odrastać w lipcu.

Stąd Koźli Księżyc. To najbardziej rozpowszechniona nazwa pełni Księżyca w lipcu, jednak niejedyna. Oprócz niej funkcjonują jeszcze Burzowa Pełnia oraz Sienna Pełnia

Pierwsza ma związek z licznymi burzami, które mają miejsce co roku w lipcu. Z kolei pełnia Księżyca w lipcu zwana Sienną odnosi się do lipcowych zbiorów.

Pełnie Księżyca w 2022 roku. Co nas czeka?

Pełnia Księżyca w lipcu i Koźli Księżyc to zapowiedź kolejnych, spektakularnych zjawisk na niebie. 12 sierpnia 2022 czeka nas Pełnia Księżyca Jesiotrów. Nazwę zawdzięczamy północnoamerykańskim plemionom rybackim. Rdzenni mieszkańcy zauważyli, że podczas pełni Księżyca w wodach występuje więcej niż zwykle jesiotrów. 

10 września czeka nas Pełnia Księżyca Plonów. Nazwa odnosi się do jasnego wyglądu Księżyca i wczesnego pojawiania się na niebie, co umożliwiało rolnikom kontynuowanie zbiorów w nocy. 

W październiku czeka nas Pełnia Księżyca Myśliwych. Dokładnie 9 października jasny i długo pozostający na niebie księżyc umożliwi łatwe polowania na jelenie i lisy.

Zobacz także: Tajemniczy podwójny krater na Księżycu. Skąd się tam wziął?

Listopad to zwyczajowo Pełnia Bobrzego Księżyca. Ta w tym roku przypada na 8 listopada. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od zwiększonej aktywności bobrów, które budują w tym czasie zimowe zapory. Z kolei pełnia Księżyca w grudniu nazywana jest Pełnią Zimnego Księżyca. Ta w tym roku przypada na 8 grudnia

Zobacz także:

NASA wystrzeli satelitę wielkości kuchenki mikrofalowej w kierunku Księżyca

Gigantyczna rakieta NASA na stanowisku startowym. Lot wokół Księżyca

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy