Pełnia Księżyca w lipcu 2022. Koźli Księżyc będzie jaśniejszy i zachwyci
Pełnia Księżyca w lipcu to wyjątkowy spektakl. Ziemski satelita jest znacznie większy i jaśniejszy. Niebo ogarnie Koźli Księżyc i w tym roku, aby go obejrzeć, nie trzeba zarywać nocki. O której godzinie będzie pełnia Księżyca w lipcu 2022 oraz skąd wzięła się nazwa Koźli Księżyc.
Spis treści:
Pełnia Księżyca w lipcu 2022. Kiedy i o której godzinie?
Co miesiąc nasz satelita przesuwa się w stronę Ziemi i znajduje dokładnie naprzeciwko Słońca. Pełnia Księżyca w lipcu to niezwykły pokaz, bo satelita znajdzie się w odległości 363 666 km od naszej planety.
Promienie słoneczne odbiją się od jego pełnej tarczy, a Superksiężyc "urośnie" o 14 procent i będzie świecił o 30 procent jaśniej.
Pełnia Księżyca w lipcu 2022: kiedy i o której godzinie ją oglądać? Błyszczący i idealnie okrągły pojawi się na niebie w środę, 13 lipca. Punkt kulminacyjny lipcowej pełni i maksimum tego zjawiska to godz. 21.38.
Koźli Księżyc. Skąd wzięła się nazwa pełni w lipcu?
Pełnia Księżyca w lipcu nazywana Koźlim Księżycem jest nieprzypadkowa. Ziemski satelita i jego cykle stanowiły dla naszych pokoleń pewnego rodzaju kalendarz, według którego ustalono mijające lata czy wyznaczano czas zbiorów.
Skąd wzięła się nazwa pełni Księżyca w lipcu? Koźli Księżyc nawiązuje do samców saren, czyli kozłów. Zwierzęta te, co roku zrzucają poroże, które zaczynają odrastać w lipcu.
Stąd Koźli Księżyc. To najbardziej rozpowszechniona nazwa pełni Księżyca w lipcu, jednak niejedyna. Oprócz niej funkcjonują jeszcze Burzowa Pełnia oraz Sienna Pełnia.
Pierwsza ma związek z licznymi burzami, które mają miejsce co roku w lipcu. Z kolei pełnia Księżyca w lipcu zwana Sienną odnosi się do lipcowych zbiorów.
Pełnie Księżyca w 2022 roku. Co nas czeka?
Pełnia Księżyca w lipcu i Koźli Księżyc to zapowiedź kolejnych, spektakularnych zjawisk na niebie. 12 sierpnia 2022 czeka nas Pełnia Księżyca Jesiotrów. Nazwę zawdzięczamy północnoamerykańskim plemionom rybackim. Rdzenni mieszkańcy zauważyli, że podczas pełni Księżyca w wodach występuje więcej niż zwykle jesiotrów.
10 września czeka nas Pełnia Księżyca Plonów. Nazwa odnosi się do jasnego wyglądu Księżyca i wczesnego pojawiania się na niebie, co umożliwiało rolnikom kontynuowanie zbiorów w nocy.
W październiku czeka nas Pełnia Księżyca Myśliwych. Dokładnie 9 października jasny i długo pozostający na niebie księżyc umożliwi łatwe polowania na jelenie i lisy.
Listopad to zwyczajowo Pełnia Bobrzego Księżyca. Ta w tym roku przypada na 8 listopada. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od zwiększonej aktywności bobrów, które budują w tym czasie zimowe zapory. Z kolei pełnia Księżyca w grudniu nazywana jest Pełnią Zimnego Księżyca. Ta w tym roku przypada na 8 grudnia.
Zobacz także: