Prywatna misja na ISS z udziałem SpaceX i byłą astronautką NASA

Rakieta SpaceX wystartowała wczoraj z Florydy, zabierając na swoim pokładzie czwórkę pasażerów. Transmisja na żywo z przylotu załogi na ISS rozpocznie się o 13:30 czasu polskiego. W skład załogi wchodzi odznaczona astronautka NASA Peggy Whitson, która obecnie pracuje dla Axiom Space.

Prywatne loty w kosmos

Cała wyprawa została zreorganizowana przez prywatną firmę Axiom Space z Houston. Jest to druga całkowicie prywatna misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Podróż ta przechodzi do historii również ze względu na obecność badaczki komórek macierzystych Rayyanah Barnawi, która uzyskała tytuł pierwszej kobiety z Arabii Saudyjskiej w kosmosie.

Lot rakiety SpaceX miał miejsce w niedzielne popołudnie. Warunki atmosferyczne były na tyle stabilne, że urzędnicy pogodowi wydali pozwolenie na lot. W związku z czym, Falcon 9 wystartował, zabierając na orbitę kapsułę Crew Dragon wraz z czterema członkami załogi.

Reklama

Cała podróż ma potrwać 16 godzin, aby następnie kapsuła bezpiecznie zadokowała w porcie ISS. O godzinie 15:24 czasu polskiego będziemy mogli oglądać na żywo, jak Crew Dragon dokuje do modułu Harmony.  

Misja Axiom Space

Misja AX-2 jest jedną z kilku planowanych przez Axiom Space i NASA misji, które pozwolą na pobudzenie sektora prywatnego przemysłu kosmicznego do podejmowania kolejnych prób lotów. Zwłaszcza dotyczy to podróży na niskiej orbicie okołoziemskiej, gdzie znajduje się ISS.

Kapitanem załogi jest była astronautka NASA Peggy Whiston, która mając 63 lata, nie odpuszcza, i dalej aktywnie bierze udział w kolejnych wyprawach. Dzięki aktualnej misji zyskała miano pierwszej kobiety dowodzącej prywatnym lotem kosmicznym. Jest to jej pierwszy powrót w przestrzeń kosmiczną od 2017 roku. Do tej pory podróżowała rosyjskim statkiem kosmicznym Sojuz oraz promem kosmicznym NASA. 

Jak sama przyznaje: „jednym z największych wyzwań było dla mnie nauczenie się tego konkretnego statku kosmicznego”. 

Reszta załogi musiała zapłacić, aby móc wziąć udział w tej misji. Jednym z trzech płacących jest John Shoffner, który piastuje stanowisko pilota Crew Dragon. Natomiast za dwóch pozostałych członków załogi zapłaciła Arabia Saudyjska, są to Ali AlQuarni i Rayyanah Barnawi. 

Załoga, po zadokowaniu na ISS spędzi tam siedem dni, współpracując z siedmioma astronautami obecnie znajdującymi się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Projekty naukowe będą obejmowały między innymi badania nad komórkami macierzystymi oraz badania biomedyczne.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: SpaceX | axiom space | Crew Dragon | Falcon 9 | NASA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy