Robaczy Księżyc, czyli niezwykła pełnia w marcu

Robaczy Księżyc w marcu to niezwykłe zjawisko, które może oglądać każdy mieszkaniec Polski. Srebrny Glob będzie wyglądać naprawdę spektakularnie. Kiedy przypada Robaczy Księżyc i co wspólnego z tą pełnią mają rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej?

Robaczy Księżyc: Co to takiego?

Robaczy Księżyc to pierwsza wiosenna pełnia Księżyca. Pełnia srebrnego globu wiosną nazywana jest także groźnie brzmiąco Pełnią Śmierci, Czystą Pełnią, Skrzypiącą lub Klonową Pełnią. Nazwę Robaczy Księżyc zawdzięczamy rdzennym mieszkańcom Ameryki Północnej. Ci  skojarzyli ten czas z robakami, które wraz z ostatnimi mrozami wydostają się spod rozmokniętej ziemi na powierzchnię.

Pozostałe nazwy mają związek z innymi wydarzeniami w przyrodzie, które przypadają na ten okres. Pełnia Klonowego Księżyca wzięła się od klonów, które na przełomie zimy i wiosny zaczynają wydzielać soki. Z kolei określenie Skrzypiąca Pełnia jest odniesieniem do pokrywy śnieżnej, która łatwo się łamie po tym, jak topi się w ciągu dnia, a pod ciężarem skrzypi.

Reklama

Dlaczego Pełnia Robaczego Księżyca jest wyjątkowa? Podczas niej księżyc w momencie pełni znajduje się blisko perygeum, czyli punktu orbity okołoziemskiej, który znajduje się najbliżej Ziemi. To sprawia, że ma wówczas największy możliwy rozmiar kątowy na niebie. Robaczy Księżyc zbliża się do ustawienia superksiężyca, znajdując się praktycznie najbliżej Ziemi na swojej orbicie.

Pełnia Robaczego Księżyca 2022

Pełnia Robaczego Księżyca przypada w marcu. W tym roku w niebo warto patrzeć w piątek 18 marca, a księżyc najpiękniej będzie się prezentował rano, około godziny 8.20. Do obserwacji Pełni Roboczego Księżyca nie jest potrzebny żaden profesjonalny sprzęt, bo naturalny satelita Ziemi będzie widoczny gołym okiem.

Skąd najlepiej przyglądać się pełni? Przy bezchmurnej pogodzie Robaczy Księżyc będzie widoczny z każdego zakątka naszego kraju. W przypadku, gdy obserwacji towarzyszy także sesja zdjęciowa, najlepiej wyjechać poza skupiska sztucznego światła, czyli im dalej od miasta, tym lepiej. Księżyc ma być widoczny także dzień wcześniej po zmroku.

Jak pełnia wpływa na człowieka?

Naukowcy od dawna próbują potwierdzić wpływ pełni na sen, samopoczucie czy zachowanie człowieka. Według naukowców Uniwersytetu w Bazylei ze Szwajcarii pomiędzy pełnią a chociażby naszym samopoczuciem zachodzi duża korelacja. Jak twierdzą, pełnia odpowiada za obniżenie się poziomu melatoniny, gorszą jakość snu czy spadek o jedną trzecią aktywności mózgu w trakcie snu głębokiego.

Na pytanie, dlaczego pełnia księżyca wpływa na sen człowiek, z ust naukowców pada prozaiczna odpowiedź. Według, tym razem amerykańskich naukowców z Uniwersytetu w Waszyngtonie, ma to związek z intensywnością światła, jakie emituje Księżyc w pełni. Jak twierdzą, ludzki organizm zostaje w pewien sposób oszukiwany i reaguje na naturalne światło pobudzeniem, tak jak robi to w ciągu dnia.

Należy więc założyć, że podobnie na nasz sen będzie miał wpływ Robaczy Księżyc. Warto natomiast zdementować informacje, które mówią, że pełnia wpływa na ludzki umysł, przez co w tym czasie miałoby dochodzić na przykład do większej liczby przestępstw lub morderstw. Jak dotąd naukowcy w swoich badaniach nie znaleźli takiej korelacji, a jedyny wyjątek stanowi mechanizm samospełniającego się proroctwa

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pełnia księżyca | Księżyc
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy