Rosja się rozbiła, a Indie lecą po tytuł. Chandrayaan-3 wysyła kolejne zdjęcia powierzchni Księżyca

Indyjski statek kosmiczny konsekwentnie zbliża się po powierzchni Księżyca. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Indie staną się pierwszym krajem, któremu udało się wylądować na księżycowym biegunie południowym. W zeszłym tygodniu faworytem w wyścigu kosmicznym była Rosja, jednak wczoraj Łuna 25 rozbiła się o powierzchnię Księżyca.

Czy Indie przejdą do historii?

Według oficjalnego komunikatu Rosyjskiej Agencji Kosmicznej, Roskosmos, Łuna 25, która dzisiaj miała wylądować na powierzchni Księżyca, rozbiła się. Co za tym idzie, Rosja nie otrzyma tytułu pierwszego kraju w historii, któremu udało się wylądować na księżycowym biegunie południowym.  

Za to indyjska misja księżycowa nabiera wiatru w skrzydła w związku z tym, że aktualnie są jedynym krajem, który zmierza w stronę Księżyca. Według planu lądownik Chandryaan-3 ma wylądować 23 sierpnia. Po wejściu w księżycową orbitę, indyjski statek kosmiczny wysyła niesamowite zdjęcia.  

Reklama

Kosmiczny wyścig o tytuł

Historyczna misja księżycowa Indii wystartowała w zeszłym miesiącu. Celem jest umieszczenie bezzałogowego lądownika jak najbliżej bieguna południowego. Naukowców interesuje właśnie ten obszar nie bez powodu. Coraz więcej agencji kosmicznych, w tym NASA, donosi o możliwości występowania znacznych ilości lodu w zacienionych kraterach w tamtych rejonach.  

Jeszcze nigdy dotąd nie lądowano na tym obszarze, w związku z czym, Indie mają szansę przejść do historii. Co więcej, zainteresowanie opinii publicznej wzbudził również fakt, że do tej pory, zanim Rosja ogłosiła niepowodzenie misji, trwał wyścig kosmiczny na Księżyc.  

Księżyc w indyjskim obiektywie

Indyjska Agencja Kosmiczna (ISRO) udostępniła zdjęcia powierzchni Księżyca uchwycone przez dwie kamery umieszczone na lądowniku Chandrayaan-3, Lander Imager Camera-1 i Lander Position Detection Camera. Obrazy te przede wszystkim pomogą indyjskim naukowcom w nadchodzącej próbie lądowania, które odbędzie się w środę.  

Na obrazach widzimy zacienione kratery księżycowe, które stanowią cel Chandrayaan-3. Misja jest kontynuacją Chandrayaan-2, która wystartowała w 2009 roku i zakończyła się nieudaną próbą lądowania.  

Celem misji jest przede wszystkim bezpieczne wylądowanie na powierzchni Księżyca. Jeżeli się uda, łazik będzie miał za zadanie zbadać pobliski obszar za pomocą takich instrumentów jak spektrometr i spektroskop. Przede wszystkim Indie chcą szczegółowo zbadać skład powierzchni Księżyca. Zainteresowanie wzbudzają zwłaszcza zacienione kratery, w których mogą znajdować się pokłady lodu.

Czytaj też: Czym są metamateriały i co potrafią? Będziecie zaskoczeni!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chandrayaan-2 | Indie | Rosja | Roskosmos
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy