Rosja wyśle statek ratunkowy na orbitę. Kosmonauci w niebezpieczeństwie

Awaria statku Sojuz przy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej okazuje się na tyle poważna, że Rosyjska Agencja Kosmiczna planuje wysłać misję ratunkową po swoich kosmonautów, ponieważ w razie jeszcze większych problemów, nie będą mogli oni ewakuować się na Ziemię.

Awaria statku Sojuz przy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej okazuje się na tyle poważna, że Rosyjska Agencja Kosmiczna planuje wysłać misję ratunkową po swoich kosmonautów, ponieważ w razie jeszcze większych problemów, nie będą mogli oni ewakuować się na Ziemię.
Rosja wyśle statek ratunkowy na orbitę z powodu awarii Sojuza MS-22 /NASA/Roskosmos /materiały prasowe

Na ziemskiej orbicie rozgrywa się dramat kosmonautów. Takiej awarii rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz w historii jeszcze nie było. To już kolejna w ostatnich dwóch latach taka sytuacja z rosyjskimi instalacjami, która zagraża bezpieczeństwu załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Kilka dni temu, ze statku Sojuz MS-22 nagle zaczął uwalniać się w przestrzeń kosmiczną płyn z układu chłodzenia. NASA opublikowała nagranie z jednej z kamer nawigacyjnych, na którym widać uwalniający się płyn. Cała sytuacja wygląda niepokojąco. I tak jest w rzeczywistości.

Reklama

Na razie nie jest pewne, jak doszło do awarii. Naukowcy wykluczyli możliwość uderzenia mikrometeorytu, ale wciąż może to być kosmiczny śmieć. Dziurka w osłonie radiatora ma ok. 4 mm średnicy, a materiał wokół niej zmienił kolor. Tymczasem dziurka w samej rurce chłodnicy ma ok. 1 mm. Chociaż to niewiele, to jednak w zupełności wystarczy do powstania nieszczelności w układzie i, w związku z tym, wykluczenia z użytku tego statku.

Kosmonauci znaleźli się w niebezpieczeństwie

Awaria Sojuza zagraża bezpieczeństwu załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a szczególnie Rosjanom. Jeśli znajdą się oni w niebezpieczeństwie na skutek innej awarii lub poważnie zachorują, to obecnie nie ma możliwości ewakuować ich na Ziemię.

Dmitrij Petelin i Siergiej Prokopjew przebywają na pokładzie kosmicznego domu od września 2022 roku. Obecnie znajduje się tam siedmioro członków załogi. W przypadku potrzeby ewakuacji, na Ziemię mogą bezpiecznie udać się tylko cztery osoby. Roskosmos przyznaje, że w historii jeszcze nie było takiej sytuacji.

Rosja szykuje misję ratunkową do kosmicznego domu

Dlatego Rosyjska Agencja Kosmiczna planuje misję ratunkową. Statek Sojuz MS-22 ma udać się na orbitę na przełomie lutego i marca przyszłego roku. Do tego czasu kosmonauci muszą się modlić o to, by nie doszło do kolejnej poważnej awarii, ponieważ znajdą się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. O problemach w rosyjskich modułach nie trudno, o czym kilka razy mogliśmy się przekonać w ostatnich miesiącach.

Co ciekawe, w środę (21.12) na orbicie rozegrał się koszmar, gdy kosmiczne śmieci prawie zabiły amerykańskich astronautów Franka Rubio i Josha Cassadę, którzy mieli wyjść na spacer kosmiczny w celu wymiany paneli solarnych na bardziej wydajne. Jak informowała NASA, wyjście astronautów w ostatniej chwili zostało wstrzymane z powodu przelotu kosmicznych śmieci w postaci Fregat-SB, górnego stopnia rosyjskiej rakiety, która wyniosła na orbitę instalacje kosmiczne.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sojuz 2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy