Równonoc wiosenna 2023. Kiedy jest pierwszy dzień wiosny?

Wiosna zaczyna się 21 marca. To tylko częściowo prawda, bo wtedy jest początek wiosny kalendarzowej. Ale są również inne podziały na pory roku - m.in. meteorologiczne, astronomiczne, termiczne. Kiedy się zaczynają, jaka jest różnica pomiędzy nimi i kiedy w 2023 roku będzie równonoc wiosenna.

Równonoc wiosenna 2023, czyli pierwszy dzień astronomicznej wiosny

Wiosna kalendarzowa rozpoczyna się 21 marca. Wiosna astronomiczna rozpocznie się dzień wcześniej - 20 marca o 21:24 czasu uniwersalnego (UTC), a w Polsce (UTC+1) o godzinie 22:24. 

Wtedy Słońce znajdzie się nad równikiem w zenicie - promienie słoneczne będą padały na równik pod kątem 90 stopni, a długość dnia i nocy na wszystkich szerokościach geograficznych się zrówna (w rzeczywistości ze względu na atmosferę, dzień będzie nieco dłuższy). To równonoc wiosenna

Reklama

Z kolei meteorologiczna wiosna rozpoczyna się 1 marca i trwa do 31 maja.  Jest nieco przesunięta i rozpoczyna się z początkiem miesiąca, ponieważ meteorolodzy i klimatolodzy potrzebują równych okresów do zestawień statystycznych, które mogą porównywać, analizując zmiany pogody i klimatu.

Czasem początek wiosny nie ma daty

Spośród wszystkich rodzajów pór roku dwie nie mają stałej daty rozpoczęcia. Termiczna wiosna rozpoczyna się, gdy średnia temperatura powietrza przekroczy 5 stopni i trwa do momentu, gdy ta osiągnie 15 stopni. Wówczas zaczyna się lato.

Zima kończy się w momencie, gdy średnia temperatura powietrza przekroczy 0 stopni Celsjusza. W okresie gdy średnia temperatura jest w przedziale 0 - 5 stopni mamy termiczne przedwiośnie.

Wiosna w fenologicznym podziale pór roku jest podzielona na trzy etapy: początek wiosny, wczesną wiosnę i pełnię wiosny. Podział ten opiera się fazach rozwoju roślin i obserwacji ich stadium rozwoju. Jak informuje IMGW, wykorzystuje się również kryterium zachowania zwierząt (pora godów, zapadanie w sen zimowy i in.):

  • Początek wiosny - początek topnienia śniegu; kwitnienie: leszczyna, wierzba iwa, przylaszczka.
  • Wczesna wiosna - kwitnienie: mniszek lekarski, czeremcha zwyczajna; pojawienie się liści: kasztanowiec zwyczajny, brzoza brodawkowata.
  • Pełnia wiosny - zazielenienie się lasu liściastego; kwitnienie: kasztanowiec zwyczajny, bez.

Zielona Interia poleca | Co robić w ogrodzie w marcu? Czas na generalne porządki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wiosna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama