Sensacyjne odkrycie na Antarktydzie - znaleźli meteoryt. Jest ogromny!

Wygląda jak ciemny kamień i waży 7,6 kilograma. W ustaleniu jego miejsca położenia pomogły zdjęcia satelitarne. Odkrycie tak dużego meteorytu na Antarktydzie zachwyciło naukowców. Kamień z kosmosu może być wart fortunę.

Poszukiwacze meteorytów mają czego zazdrościć. Naukowcy nie mogli uwierzyć we własne szczęście, kiedy na białym śniegu zauważyli potężny, ciemny kamień. Kiedy spróbowali go podnieść do góry okazało się, że waży aż 7,6 kilograma. Po chwili nie było wątpliwości - to jeden z największych meteorytów, który został znaleziony na terenie Antarktydy w ostatnich latach. Zdjęcie pokazujące emocje w momencie znalezienia meteorytu zamieścili w portalu społecznościowym twitter. Meteoryt z powodu wyjątkowych rozmiarów został nazwany "Mamutem". 

Reklama

"Mamut" jest jednym ze 100 największych meteorytów, jakie zostały znalezione na terenie Antarktydy w ostatnich stu latach. Naukowcy zapewniają, że odkrycie ma ogromne znaczenie także dla badania historii wszechświata.

Meteoryt "Mamut" jest największym z pięciu znalezionych na Antarktydzie przez międzynarodowy zespół naukowców podczas tej wyprawy. Wszystkie zostaną dokładnie zbadane w Instytucie Nauk Przyrodniczych w Belgii. 

Bardzo skuteczna okazała się metoda poszukiwania meteorytów przy użyciu zdjęć satelitarnych. Na ich podstawie wyznaczono obszary, gdzie prawdopodobieństwo występowania meteorytów jest największe. - Nasze założenia okazały się słuszne, dzięki czemu wyprawa zakończyła się sukcesem - powiedziała Maria Valdes z Field Museum i University of Chicago.

Poszukiwania meteorytów na Antarktydzie ułatwia to, że są one bardzo dobrze widoczne na śniegu nawet z bardzo dużej wysokości. Topnienie się lodowców sprawia, że spod warstwy lodu wyłaniają się meteoryty, które spadły na Ziemię wiele lat temu.

Fortuna z nieba

Meteoryty to fragmenty gwiezdnej materii przemierzające przestrzeń kosmiczną, którym udało się przedrzeć przez gęste warstwy atmosfery Ziemi i dotrzeć do jej powierzchni. Na pierwszy rzut oka wyglądem niewiele różnią się od zwykłych kamieni, ale są od nich zdecydowanie cięższe. 

Meteoryty wbrew pozorom nie są trudne do rozpoznania. Wchodząc w atmosferę rozgrzewają się do ogromnej temperatury, przez co dochodzi do ich stopienia. W efekcie zmniejsza się ich objętość, a rośnie masa. Zazwyczaj mają ciemną lub rdzawą barwę i często są pokryte kawałkami wyraźnie widocznego metalu.

Potrafią mieć ogromną wartość dla kolekcjonerów, ale także dla osób wykonujących biżuterię. W Polsce w zależności od wielkości i gatunku meteorytu cena potrafi się wahać od 50 do nawet 4000 zł za jeden gram. Najbardziej okazałe meteoryty na aukcjach potrafią osiągać ceny setek tysięcy dolarów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Meteoryt | Antarktyda | naukowcy | Wszechświat | zdjęcia satelitarne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy