SpaceX zrzuci na Ziemię taki dziwny obiekt

Firma Space Forge planuje bardzo ciekawy eksperyment, dzięki któremu będzie można zbudować nowej generacji osłony termiczne dla misji na obce planety.

Firma Space Forge planuje bardzo ciekawy eksperyment, dzięki któremu będzie można zbudować nowej generacji osłony termiczne dla misji na obce planety.
SpaceX zrzuci na Ziemię prototyp osłony termicznej o nazwie Pridwen /Space Forge /materiały prasowe

Space Forge, prywatna firma z Wielkiej Brytanii, planuje na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej przetestować rewolucyjną nową osłonę termiczną, która składa się i rozwija jak origami. Ma ona zainaugurować nową erę budowy znacznie bardziej odpornych i bezpiecznych kapsuł przeznaczonych do realizacji misji badawczych na obce planety.

Niezwykły wynalazek z ośrodka badawczego w brytyjskim Cardiff nazywa się Pridwen i został nazwany na cześć tarczy założonej przez króla Artura. Pridwen będzie częścią misji o nazwie ForgeStar-1A, która wystartuje podczas wspólnego lotu na pokładzie rakiety Falcon-9 od SpaceX.

Reklama

Jak tłumaczą twórcy nowej osłony termicznej, Pridwen jest wykonany z tkaniny ze stopu odpornego na wysoką temperaturę i wykorzystuje techniki składania inspirowane origami, aby zmniejszyć jego rozmiar do tego stopnia, by zajmował on jak najmniej miejsca w kapsule, podczas podróży na inną planetę.

Technika origami pozwala rozłożyć na tyle dużą tarczę termiczną, że ciepło generowane podczas wejścia w atmosferę obcej planety, równomiernie rozkłada się na całej osłonie, co chroni delikatny sprzęt elektroniczny przed uszkodzeniem. Dodatkowo duża powierzchnia tarczy stawia większy opór aerodynamiczny, potrzebny do szybszego wyhamowania kapsuły w atmosferze.

Jak przyznali twórcy Pridwen, nowa osłona nie tylko zajmuje mniej miejsca i jest lżejsza od dotychczas stosowanych technologii, ale również pozwoli zainstalować na pokładach statków kosmicznych więcej cennego sprzętu badawczego. Firma zapowiedziała, że swój wynalazek zamierza udostępnić firmom z całego świata, które realizują eksperymenty na orbicie. Posłuży im on do bezpiecznego wysyłania na Ziemię swoich technologii.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama