Reklama

Spektakularny taniec dwóch galaktyk. Jak to się skończy?

W przestrzeni kosmicznej jest mnóstwo wolnego miejsca, a pomimo tego astronomowie bardzo często odkrywają galaktyki, które znajdują się ze sobą na kursie kolizyjnym. Trzeba przyznać, że ten taniec wygląda iście magicznie.

Niebezpieczny taniec dwóch galaktyk Arp 91

Kosmiczny Teleskop Hubble'a uwiecznił na obrazie galaktykę NGC 5953 (dolna) i NGC 5954 (górna), które należą do regionu obserwacyjnego zwanego Arp 91. Ten niebezpieczny taniec rozgrywa się ponad 100 milionów lat świetlnych od Ziemi.

Jedna z galaktyka wygląda jakby miała strukturę owalną, a druga była wielką białą plamą. W rzeczywistości obie są galaktykami spiralnymi. Astronomowie tłumaczą, że kształty wydają się bardzo różne ze względu na ich orientację względem Ziemi.

Chociaż obraz zachwyca swoją niezwykłością, to tak naprawdę to przerażające wydarzenie, które odmieni nie do poznania struktury obu obiektów. Astronomowie tłumaczą, że zbliżają się one do siebie ze względu na oddziaływania grawitacyjne. Dlatego takie sytuacje są powszechne w otchłani kosmosu. Fuzja tych ogromnych skupisk miliardów gwiazd może doprowadzić do powstania galaktyki eliptycznej.

Reklama

Te niezwykle energetyczne i masywne zderzenia mają jednak miejsce w skali czasowej, która przyćmiewa ludzkie życie. Odbywają się przez setki milionów lat, zatem nie powinniśmy oczekiwać, że Arp 91 będzie wyglądał inaczej w ciągu naszego życia.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama