Szukają sygnału od obcych. Rozstawili tysiące anten w Australii

Naukowcy z kilku instytucji wykorzystali radioteleskop wyglądający jak pająki, aby nasłuchiwać sygnałów pochodzących od istot pozaziemskich. SETI wydało komunikat.


Naukowcy z Instytutu SETI, Berkeley SETI Research Center i International Centre for Radio Astronomy Research poinformowali o przeprowadzeniu obserwacji z wykorzystaniem radioteleskopu Murchison Widefield Array (MWA) w Australii Zachodniej. To pionierskie badanie, którego zadaniem jest poszukiwanie oznak obcej technologii poza Drogą Mleczną, skupiając się na niskich częstotliwościach radiowych (100 MHz).

Nowe sposoby eksploracji wszechświata w poszukiwaniu inteligentnych cywilizacji

Z pewnością wykorzystywanie do badań zaawansowanych teleskopów znajdujących się na orbicie (jak choćby Teleskop Webba), czy zestawu ogromnych talerzy wygląda spektakularnie. W nowym badaniu, które obecnie jest dostępne na serwerze preprintów arXiv wykorzystano 4096-antenowe obserwatorium radiowe w Australii Zachodniej. Trzeba przyznać, że wygląda dość osobliwie, ale i niepozornie, jak oddział metalowych pająków ułożonych w sieci. Doskonale jednak nadaje się do radiowych obserwacji głębokiego kosmosu.

Reklama

Dotychczasowe badania koncentrowały się głównie na źródłach radiowych w naszej galaktyce - Drodze Mlecznej. Znajdujące się w niej gwiazdy mogą znajdować się w odległości od  4 do 100 tys. lat świetlnych. Nowe badanie wykorzystało duże pole widzenia utworzonej macierzy do przeskanowania 2,8 tys. galaktyk w ramach jednej obserwacji. Galaktyki te znajdują się od 2 do 30 mln lat świetlnych, widać więc dość znaczną różnicę w skali. 

Nowe podejście skupione na odległych galaktykach czyni je jednym z najbardziej szczegółowych poszukiwań cywilizacji o wyższym stopniu zaawansowania niż nasza. Naukowcy z SETI podkreślają, że aby wysłać sygnał z innej galaktyki, obcy potrzebowaliby technologii wystarczająco potężnej, aby wykorzystać energię macierzystej gwiazdy lub kilku gwiazd w swojej galaktyce.

Przeprowadzono pierwsze obserwacje. Czy odnaleziono sygnały od obcych cywilizacji?

Choć naukowcy nieustannie mają nadzieję na odnalezienie choćby jednej oznaki istnienia zaawansowanych form życia w kosmosie, to na razie badania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Również pierwsze obserwacje opisanym wyżej radioteleskopem nie wykazały żadnych technosygnatur, czyli oznak obcej cywilizacji. Jak opisano w komunikacie, dostarcza ono spostrzeżeń, które pomogą skupić się na przyszłych poszukiwaniach.

- MWA nadal otwiera nowe sposoby eksploracji wszechświata w poszukiwaniu inteligentnych cywilizacji i technosygnatur, jednocześnie wykorzystując te same dane do badania astrofizyki gwiazd i galaktyk. Ta praca jest nowa i nowatorska, ale także toruje drogę do przyszłych obserwacji za pomocą jeszcze potężniejszych teleskopów — powiedział Tingay, który jest również dyrektorem MWA.

Poszukiwanie życia w kosmosie, zwłaszcza w obszarach, z których nie jesteśmy w stanie pobrać fizycznych próbek do badań laboratoryjnych, jest niezwykle trudnym zadaniem. Naukowcy podkreślają, że w tym przypadku ogromne znaczenie ma współpraca międzynarodowa i wykorzystywanie zaawansowanej technologii.

Źródło: SETI 

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: obce cywilizacje | SETI
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy