Tak magicznie wygląda zachód Słońca na Marsie z łazika Perseverance

NASA opublikowała najnowsze obrazy ze swojego najbardziej zaawansowanego łazika Perseverance, który od lutego bieżącego roku eksploruje powierzchnię Czerwonej Planety. Na jednym z obrazów pojawia się magiczny zachód Słońca.

Tajemniczy zachód Słońca na Marsie
Tajemniczy zachód Słońca na MarsieNASAmateriały prasowe

Chociaż nie pierwszy raz mamy możliwość zobaczyć zachód Słońca na Marsie, dzięki amerykańskim łazikom, to jednak tym razem jest to wyjątkowe ujęcie. Nasza dzienna gwiazda chowa się bowiem za wzgórza, stanowiące zewnętrzną część krateru Jezero, który miliardy lat temu był wypełniony wodą.

Zachód Słońca uwieczniony przez łazik Perseverance wygląda dość mrocznie i na myśl przywodzi filmy sci-fi realizowane na obcych globach. Jak tłumaczą naukowcy z NASA, dzieje się tak ze względu na małe zapylenie atmosfery. Ten sam pył sprawia też, że zachody mają barwę niebieską.

"Drobny pył w powietrzu pozwala niebieskiemu światłu penetrować atmosferę skuteczniej niż kolory o dłuższych falach" - wyjaśniła NASA. "Ten zachód Słońca wygląda inaczej: mniej pyłu w atmosferze dało bardziej stonowany kolor niż zwykle".

To pierwszy zachód Słońca uwieczniony przez Perseverance. Robot intensywnie eksploruje powierzchnię w poszukiwaniu ciekawych skał do analizy. Te najbardziej interesujące są nawiercane, a ich próbki są zabezpieczane z myślą o następnej misji. W jej ramach, NASA chce zabrać je z powierzchni Marsa i dostarczyć na Ziemię. Badania laboratoryjne pozwolą nam wnikliwiej je przeanalizować i być może znaleźć w nich ślady życia.

Perseverance nie jest pierwszym robotem, który sfotografował zjawisko związane ze Słońcem. W 2019 roku łazik Curiosity uwiecznił zaćmienie Słońca na Marsie... po zachodzie Słońca. Zaćmienia Słońca na Czerwonej Planecie nie są niczym niezwykłym, bo planeta ta posiada dwa księżyce, więc dochodzi do nich znacznie częściej, niż na Ziemi, jednak nie są one tak spektakularne jak u nas.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas