Tak wygląda Czerwona Planeta z pokładu mikrosatelity Mars Cube One

NASA zaprezentowała nowe zdjęcie wykonane przez jednego z mikrosatelitów MarCO, które udały się w podróż na Marsa wraz z sondą InSight. Urządzenia obserwowały lądowanie sondy.

Misja InSight jest nie tylko wyjątkowa z uwagi na fakt, że z jej pomocą ludzkość będzie mogła przeprowadzić zupełnie nowy rodzaj badań skupionych wokół poznaniu tajemnic wnętrza planety, ale również przez wysłanie na Czerwoną Planetę pierwszych w historii mikrosatelitów typu CubeSat.

Zadaniem urządzeń o nazwie Mars Cube One, a dokładnie MarCO-A i MarCO-B, było obserwowanie sondy InSight i przesyłanie najnowszych danych na temat przebiegu poszczególnych faz manewru lądowania do centrum kontroli misji NASA w JPL w Kalifornii. Agencja poinformowała, że urządzenie spisały się na medal. Oznacza to, że będą one bardzo przydatne w przyszłych misjach na Czerwoną Planetę.

Reklama

Tak wygląda Czerwona Planeta z pokładu mikrosatelity Mars Cube One. Fot. NASA.

Na zdjęciu opublikowanym przez NASA możemy zobaczyć Marsa w obiektywie mikrosatelity MarCO-B z odległości ok. 3500 kilometrów od powierzchni planety oraz panel solarny zasilający urządzenie. Dzięki takim urządzeniem, Amerykańska Agencja Kosmiczna chciała sprawdzić nowy system komunikacji międzyplanetarnej. Wszystko wskazuje na to, że naukowcy właśnie stworzyli podwaliny pod budowę kosmicznego Internetu.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy