Tak wygląda nasza wiadomość dla obcych. „Jesteśmy tutaj”

Misja Europa Clipper zbliża się wielkimi krokami. Sonda kosmiczna ma zabrać na swoim pokładzie pamiątkową tablicę zawierającą grawerunek autorstwa amerykańskiej poetki Ady Limón, napisany odręcznie utwór „Pochwała tajemnicy: wiersz dla Europy”. Co więcej, na tablicy znajduje się ponad sto słów oznaczających wodę, przeszło 2,6 miliona imion oraz przesłania symbolizujące nasze ciągłe wysiłki na rzecz nawiązania kontaktu z kosmitami. Czy w końcu ktoś nam odpowie?

Misja NASA Europa Clipper

W październiku 2024 roku ma zostać wystrzelona należąca do agencji kosmicznej NASA sonda kosmiczna Europa Clipper. Celem misji jest jeden z księżyców Jowisza, Europa, ponieważ wykazuje on mocne dowody na istnienie oceanu pod grubą skorupą lodu. Naukowcy szacują, że znajduje się tam ponad dwukrotnie więcej wody, niż zawierają wszystkie oceany Ziemi razem. 

Reklama

Jednak NASA ma dodatkowy cel związany z nadchodzącą misją. Na pokładzie sondy zostanie umieszczona specjalna tabliczka, metalowa płyta zawierająca wiadomość od ziemian dla potencjalnych istot pozaziemskich.  

Wiadomość dla obcych

Płyta została wykonana z tantalu. Jest długa na 28 centymetrów, a jej szerokość wynosi 18 centymetrów. Po obu stronach płyty wyryte zostały elementy graficzne. Z jednej zawarto grafikę podkreślającą powiązanie Ziemi z Europą oraz ponad sto słów w różnych językach oznaczających wodę. Lingwiści zebrali nagrania, które następnie zostały przekształcone w wizualne reprezentacje fal dźwiękowych i wygrawerowane w płycie. Fale rozmieszczono w ten sposób, by centralnie rozchodziły się od symbolu reprezentującego znak „woda” w amerykańskim języku migowym. 

Wisienką na torcie jest grawerunek wiersza autorstwa amerykańskiej poetki Ady Limón, napisany odręcznie utwór zatytułowany „Pochwała tajemnicy: wiersz dla Europy”. Do tabliczki dołączony zostanie silikonowy chip zawierający ponad 2,6 miliona nazwisk ludzi z całego świata przesłanych przez publiczność. Mikrochip będzie stanowił centralną część ilustracji przedstawiającej butelkę w układzie Jowisza. Ma to symbolizować kampanię NASA „Wiadomość w butelce”, która zachęcała opinię publiczną do przesyłania swoich nazwisk. 

Ponieważ celem misji jest przede wszystkim poszukiwanie miejsca możliwego do zamieszkania, na tablicy wyryto również równanie Drake’a. Jest to wzór matematyczny starający się określić, ile cywilizacji rozwiniętych technologicznie może istnieć w Drodze Mlecznej. Równanie to stało się inspiracją do dalszych badań mających na celu znalezienie życia poza Ziemią.  

Poszukiwanie życia na Europie

Sonda ma zostać wystrzelona w październiku 2024 roku z Przylądka Canaveral na Florydzie. Po pokonaniu 2,6 miliarda kilometrów dotrze do systemu księżycowego Jowisza w 2030 roku. Następnie wykona 49 bliskich przelotów w pobliżu Europy i przemierzy kolejnych 800 000 kilometrów, podczas gdy zestaw instrumentów naukowych będzie gromadził dane na temat podpowierzchniowego oceanu, skorupy lodowej i atmosfery księżyca.   

Głównym celem naukowym misji Europa Clipper jest ustalenie, czy pod powierzchnią Europy istnieją miejsca, w których mogłoby istnieć życie. Podstawowe założenia to zrozumienie natury skorupy lodowej i oceanu pod nią oraz zbadanie składu i geologii księżyca.   

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Europa | Jowisz | NASA | Europa Clipper
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy