Trzech mężczyzn i jedna kobieta oblecą Księżyc w ramach Artemis II. Co to za ludzie?

NASA wybrała cztery osoby, które oblecą Księżyc na pokładzie kapsuły Orion w ramach misji Artemis II w listopadzie 2024 roku. Będzie to wstęp do powrotu na naturalnego satelitę naszej planety. Kim są te osoby?

NASA wybrała cztery osoby, które oblecą Księżyc na pokładzie kapsuły Orion w ramach misji Artemis II w listopadzie 2024 roku. Będzie to wstęp do powrotu na naturalnego satelitę naszej planety. Kim są te osoby?
Christina H Koch, Reid Wiseman, Victor Glover (USA) i Jeremy Hansen (Kanada) oblecą Księżyc w ramach misji Artemis II /NASA /materiały prasowe

W końcu poznaliśmy skład załogi misji Artemis II, która poleci na orbitę rakietą Space Launch System i spędzi 10 dni w otchłani kosmosu, by w celach badawczych dokonać oblotu Księżyca i powrócić na Ziemię. Są to cztery osoby, trzy ze Stanów Zjednoczonych i jedna z Kanady: Christina H Koch, Reid Wiseman, Victor Glover (USA) i Jeremy Hansen (Kanada). W składzie znalazł się nie tylko pierwszy astronauta spoza USA, ale również jest też pierwsza kobieta.

Victor Glover jest obywatelem USA, członkiem astronautów NASA od 2013 roku i był pilotem misji Crew-1 kapsuły Dragon od firmy SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Na swoim koncie ma ponad 3000 godzin lotu za sterami ponad 40 różnych rodzajów samolotów i będzie pilotował kapsułę Orion w misji Artemis II wokół Księżyca.

Reklama

Christina H Koch jest obywatelką USA i była członkiem załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2019 roku, gdzie wzięła udział w pierwszym w historii spacerze kosmicznym zrealizowanym wyłącznie przez kobiety. Karierę rozpoczęła jako inżynier elektryk w NASA, a w trakcie misji Artemis II będzie specjalistką ds. misji kapsuły Orion.

Reid Wiseman jest obywatelem USA i mieszkał na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jako inżynier pokładowy w 2014 roku. Dowodził także podwodną misją badawczą NEEMO21, a ostatnio pełnił funkcję szefa astronautów NASA. Teraz będzie dowódcą misji w oblotu Księżyca w ramach Artemis II.

Jeremy Hansen jest astronautą Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej. Przed dołączeniem do agencji, był pilotem myśliwców, a obecnie współpracuje z NASA w zakresie szkolenia astronautów i operacji badawczych. Co ciekawe, będzie to pierwsza misja Hansena w kosmosie. Stanie się on też pierwszym astronautą spoza USA, który zbliży się do Księżyca na odległość zaledwie ok. 100 km.

Gdzie wyląduję na Księżycu załoga misji Artemis III?

W trakcie wszystkich misji Apollo na Księżyc, na pokładach statków nie było kobiet, a wszyscy mężczyźni byli biali i mieli obywatelstwo USA. Nowa załoga Artemis II będzie zatem bardzo różnić się od tych sprzed 50 lat. Kierownictwo agencji zapowiada nawet, że w misji Artemis III, czyli próbie lądowania na Księżycu w 2025 roku, na powierzchnię jako pierwsza może wyjść kobieta. Jest wielce prawdopodobne, że będzie to właśnie Christina H Koch.

Wszystkie wybrane przez NASA proponowane miejsca do lądowania na Księżycu, są skupione w pobliżu południowego bieguna Księżyca. Ta wiadomość nie jest żadnym zaskoczeniem, ponieważ od jakiegoś czasu naukowcy wskazywali ten rejon ze względu na występowanie kraterów i znajdującego się w nich lodu wodnego. Jest on kluczowym elementem kolonizacji, ponieważ będzie z niego można pozyskać nie tylko wodę, ale również tlen i paliwo do zasilenia pojazdów.

NASA nie ukrywa, że obszar południowego bieguna Księżyca ma też wymiar eksploracyjny. Inżynierowie chcą tam przetestować wszelkiej maści pojazdy górnicze, które posłużą do wydobywania cennych surowców. W przyszłości na Srebrnym Globie mają powstać fabryki na potrzeby budowy obiektów kolonizacyjnych i rakiet z misjami np. na Marsa.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Artemis
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama