Wiedzieliście, że Księżyc, Wenus i Merkury mają warkocze? Zobaczcie, jak wyglądają

Wszyscy wiemy, że komety mają piękne warkocze, które często ciągną się za nimi przez miliony kilometrów, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Srebrny Glob i niektóre planety też je posiadają.

Księżycowy warkocz ma pomarańczowo-żółty kolor i rozciąga się na dystansie nawet 1,5 miliona kilometrów, czyli jest to aż 4 razy dłuższa odległość, niż ta dzieląca Ziemię i Księżyc. Jak powstaje warkocz? Jest to zasługą naszej dziennej gwiazdy i uderzeń w powierzchnię milionów meteorytów.

Jako że Księżyc posiada bardzo słabe pole magnetyczne, które stanowi zaledwie 1 procent ziemskiego, związki znajdujące się w rzadkiej atmosferze, a w zasadzie egzosferze, takie jak: tlen, sód, wodór, hel i potas, najpierw dostają się tam z powierzchni w wyniku uderzeń meteorytów, a następnie wypychane są dalej w przestrzeń kosmiczną przez interakcję z cząsteczkami wiatru słonecznego.

Reklama

Egzosfera i ciągnący się za Księżycem warkocz, świecą za sprawą interakcji wiatru słonecznego z sodem. Na zdjęciach nocnego nieba ciężko je dostrzec, ale Srebrny Glob wygląda niczym kometa. Co ciekawe, taką małą kometą jest też Wenus i Merkury. Na tych planetach jednak łatwiej jest dostrzec takie zjawisko za względu na fakt, że jest ono znacznie silniejsze, niż na Księżycu.

Naukowcy odkryli, że zjawisko powstania księżycowego warkocza pojawia się przez kilka dni w każdym miesiącu, gdy Księżyc znajduje się w nowiu. Wówczas ziemskie oddziaływania grawitacyjne rozciągają warkocz nawet na 1,5 miliona kilometrów w ten sposób, że okala on naszą planetę ze wszystkich stron. Animację tego ciekawego zjawiska możecie zobaczyć na załączonym materiale filmowym.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. NASA/James O'Donoghue

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy