Reklama

Wracamy na Księżyc. NASA ujawnia szczegóły misji Artemis

NASA zaprezentowała trzy filmy animowane, które mają pokazać szczegóły powrotu ludzi na Księżyc. Program Artemis zakłada, że już w 2025 roku człowiek znowu postawi stopę na srebrnym globie.

W 2025 ludzie ponownie mają wylądować na Księżycu. Plan powrotu człowieka na srebrny glob po 50 latach kryje się pod nazwą greckiej bogini Artemidy, która była siostrą Apollina (od niego wziął nazwę program Apollo). Opracowała go NASA wspólnie ze spółkami prywatnymi, w tym z europejską agencją ESA (European Space Agency). Jeszcze do niedawna szczegóły projektu były owiane mgłą tajemnicy. Wiadomo było, że celem programu jest ponowne wysłanie ludzi na Księżyc, w tym pierwszej kobiety już w 2025 roku. Plany są ambitne - w przyszłości ma powstać nawet stała baza księżycowa.

Reklama

Teraz szczegóły projektu poznaliśmy dzięki trzem krótkim animacjom, które NASA zaprezentowała w serwisie youtube.

Artemis I, czyli tylko okrążyć Księżyc

Program Artemis jest podzielony na kilka misji. Pierwsza z nich o nazwie Artemis 1 zakłada lot w kierunku Księżyca (bez załogi) pojazdu Orion, a następnie jego szczęśliwy powrót na Ziemię. Pojazd wyniesie na orbitę okołoziemską nowa rakieta SLS (Space Launch System), nad którą NASA pracuje od 2011 roku. 

Artemis II - na pokładzie załoga

Misja Artemis 2 zakłada, że tym razem na pokładzie pojazdu Orion będzie znajdowała się czteroosobowa załoga. Lot ma ograniczyć się także do okrążenia naszego srebrnego globu, ale podczas misji przewidzianych jest kilka niebezpiecznych manewrów. Jednym z nich będzie wprowadzenie pojazdu na orbitę wokółksiężycową i pozostanie tam przez 5 dni. Animacja NASA pokazuje, jak mają wyglądać poszczególne etapy misji.

Artemis III, czyli człowiek znowu na Księżycu

Najważniejszy etap projektu jest przewidziany na 2025 rok. W ramach misji Artemis 3 dwójka astronautów ma wylądować na powierzchni Księżyca i spędzić tam nawet tydzień. Z animacji NASA możemy się dowiedzieć, że tworząc plan lotu wykorzystano wiele pomysłów z misji Apollo. Nie pokazano jednak samego lądowania na Księżycu, a jedynie szczegóły dotyczące powrotu statku Orion na Ziemię.

NASA ma zamiar przeprowadzić ostatnie testy rakiety SLS do końca czerwca 2022. Pierwsza część misji księżycowej czyli Artemis 1 ma rozpocząć się już w sierpniu. NASA stanowczo powtarza, że celem programu Artemis nie będzie tylko "zatknięcie flagi" na Księżycu i szczęśliwy powrót na Ziemię. Tym razem chodzi o stworzenie na powierzchni naszego satelity stałej bazy, w której ludzie będą mogli mieszkać i pracować. Następnym celem po Księżycu ma być Mars.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: artemis-1 | Księżyc | loty na Księżyc | NASA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy